www.svethardware.cz
>
>
>
>

U Uranu je přeplněno a očekávají se srážky jeho měsíců

U Uranu je přeplněno a očekávají se srážky jeho měsíců
, , aktualita
Měsíce planety Uran se pohybují v prostředí, které zrovna nehraje do karet jejich dlouhé a spokojené existence. Z astronomického hlediska již brzy, a to do několika milionů let, se s vysokou pravděpobností čtyři srazí. reklama
O pravděpodobnosti těchto srážek si ostatně astronomové mohou psát mnohé, neboť si to logicky mohou s výhledem srážky v příštích milionech let dovolit, ale je pravda, že počet 27 dosud známých měsíců u planety Uran tomu nahrává. 
 

 
Uran byl objeven teprve v roce 1781 a dnes je znám jako velký ledový obr kroužící kolem Slunce jednou za našich 84 let. Kolem sebe má jednak systém tenkých a těžko pozorovatelných prstenců (ostatně sám je pro amatérské astronomy spíše jen mdlý bod na noční obloze) a potom alespoň 27 měsíců. Díky nově provedeným měřením jejich pohybu se ukázalo, že jsou velice pravděpodobné dvě kolize v průběhu několika milionů příštích let, což se tak dotýká čtyř měsíců. 
 
 
 měsíce Uranu pozorované Hubbleovým vesmírným dalekohledem
 
Začalo to snahou Roberta Chancii z University of Idaho, který se se svými kolegy rozhodl více prozkoumat prstenec Eta. Objevili, že ten nemá dokonale kulatý tvar, ale trošku trojúhelníkový a důvodem je gravitační vliv malinkého měsíce Cressida o průměru pouze cca 80 kilometrů. Díky vlivu měsíce na prstenec Eta mohli astronomové lépe stanovit hmotnost, a tedy i hustotu materiálu tvořícího tento měsíc. 
 
To zase vedlo k lepším propočtům gravitačních vlivů mezi Cressidou a dalšími blízkými měsíci a zjistilo se, že v astronomicky dohledné době se právě Cressida s nějakým dalším srazí a bude to nejspíše Desdemona o podobných rozměrech. Ostatně tyto dva měsíce krouží kolem Uranu na velice blízkých drahách a při obězích se míjí ve vzdálenosti nějakých 900 kilometrů. Nejde však o jedinou dvojici, která má našlápnuto ke kolizi. 
 
Už v roce 2012 výzkumníci ze SETI Institute určili, že měsíce Cupid a Belinda se pravděpodobně srazí v horizontu 10 až 1000 milionů let. Takové kolize už přitom v minulosti evidentně nastaly, neboť právě díky nim Uran získal své dnešní prstence. 
 
Osud Cressidy však nebyl hlavní náplní studie, která měla původně odhalid důvod, proč narušená část prstence Eta krouží kolem Uranu mnohem rychleji než jednotlivé částice v jeho zbytku. Ukázalo se, že je její pohyb ovlivněn právě gravitací Cressidy, což právě umožnilo zjistit, že tento měsíc má asi 300.000x nižší hmotnost než náš Měsíc a jeho hustota je asi jen na 86 procentech vody. Celkově tak má být hustější než mnohé malé měsíce Saturnu, takže by měl obsahovat i trošku hornin a nezanedbatelné procento vodního ledu. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář