www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ubuntu končí s podporou 32bitových systémů

Ubuntu končí s podporou 32bitových systémů
, , aktualita
Ubuntu některým svým uživatelům neudělalo svým posledním rozhodnutím zrovna velkou radost. Rozhodlo se totiž o něco rychleji opustit podporu 32bitových systémů a knihoven, což vadí zejména vývojářům Wine.
K oblíbeným
reklama
64bitové procesory jsou tu s námi už pěknou řádku let, stále však existuje ještě nemálo softwaru, který využívá 32bitové knihovny a jiné součásti. Přesto se vývojáři v Ubuntu rozhodli, že další verze budou už výhradně jen 64bitové. Vývojáři totiž už dříve říkali, že se teprve rozhodnou, zda tuto podporu zahrnou do příští verze 20.04 LTS a toto rozhodnutí padne v polovině roku 2019. A jak řekli, tak se i stalo. Nejenže se rozhodli ji vypustit z připravované 20.04 LTS, ale nebude dokonce ani ve variantě 19.10.
 
Ubuntu logo
 
Ostatně majitelé 32bitových systémů už nemohli upgradovat ani z Ubutnu 18.04 na 18.10. Z tohoto rozhodnutí nejsou nadšení zejména vývojáři Wine. Ubuntu tvrdí, že hry dodávané se svými knihovani by ve WINE64 měly běžet, nicméně jak ukázaly nezávislé testy některých uživatelů, bez podpory 32bitových aplikací neběží spousta programů. Konkrétně šlo např. o krátký test šesti her z GOGu pro Windows, kde se 3 rovnou odmítly nainstalovat, jedna se nechtěla spustit a dvě spustily černé okno (patrně díky problémům s podporou OpenGL se nespustily korektně). Uživatel, který provedl test, jej prováděl z "uživatelského pohledu" a připouští, že možná neudělal vše korektně a něco přehlédl. Samo Ubuntu tvrdí, že ačkoli další verze Ubuntu už 32bitové aplikace samy o sobě nebudou podporovat, stále je několik možností, jak je spustit.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jailbreak pro PlayStation 4 je zpět, chystá se do verze 7.02 Jailbreak pro PlayStation 4 je zpět, chystá se do verze 7.02
Obavy některých majitelů PS4, že po zavedení nového programu odměn za nalezené chyby skončí některé komunitní úpravy konzole, se nenaplnily. Na cestě je jailbreak pro firmware ve verzi 7.02.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova
Po největším poklesu za poslední roky mohou výrobci počítačů opět jásat, neboť prodej PC meziročně vzrostl. Shodly se na tom výsledky analýz od tří předních firem. Důvodem byly hlavně omezení plynoucí ze šíření koronaviru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů
S pokrokem kosmických technologií přicházejí i problémy, kterým se musí zavčasu předcházet. Americká kosmická agentura NASA se chce ujistit, že astronauté nekontaminují nová prostředí, která budou zkoumat, a že kontaminace neproběhne ani opačně.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache
Už za čtyři dny by měly být představeny nové Threadrippery PRO od AMD. Nyní unikly na světlo světa i specifikace těchto nových procesorů a vrcholem bude model Threadripper PRO 3995WX s 64 jádry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost
Vývoj lithiových akumulátorů neutuchá a jedním z možných vylepšení jsou i jiné povrchové vrstvy katod. Ty mají za úkol zvýšit bezpečnost a zvyšují i napětí, což se hodí pro větší dojezd elektromobilů nebo delší výdrž mobilních zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala