www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ubuntu končí s podporou 32bitových systémů

Ubuntu končí s podporou 32bitových systémů
, , aktualita
Ubuntu některým svým uživatelům neudělalo svým posledním rozhodnutím zrovna velkou radost. Rozhodlo se totiž o něco rychleji opustit podporu 32bitových systémů a knihoven, což vadí zejména vývojářům Wine.
K oblíbeným
reklama
64bitové procesory jsou tu s námi už pěknou řádku let, stále však existuje ještě nemálo softwaru, který využívá 32bitové knihovny a jiné součásti. Přesto se vývojáři v Ubuntu rozhodli, že další verze budou už výhradně jen 64bitové. Vývojáři totiž už dříve říkali, že se teprve rozhodnou, zda tuto podporu zahrnou do příští verze 20.04 LTS a toto rozhodnutí padne v polovině roku 2019. A jak řekli, tak se i stalo. Nejenže se rozhodli ji vypustit z připravované 20.04 LTS, ale nebude dokonce ani ve variantě 19.10.
 
Ubuntu logo
 
Ostatně majitelé 32bitových systémů už nemohli upgradovat ani z Ubutnu 18.04 na 18.10. Z tohoto rozhodnutí nejsou nadšení zejména vývojáři Wine. Ubuntu tvrdí, že hry dodávané se svými knihovani by ve WINE64 měly běžet, nicméně jak ukázaly nezávislé testy některých uživatelů, bez podpory 32bitových aplikací neběží spousta programů. Konkrétně šlo např. o krátký test šesti her z GOGu pro Windows, kde se 3 rovnou odmítly nainstalovat, jedna se nechtěla spustit a dvě spustily černé okno (patrně díky problémům s podporou OpenGL se nespustily korektně). Uživatel, který provedl test, jej prováděl z "uživatelského pohledu" a připouští, že možná neudělal vše korektně a něco přehlédl. Samo Ubuntu tvrdí, že ačkoli další verze Ubuntu už 32bitové aplikace samy o sobě nebudou podporovat, stále je několik možností, jak je spustit.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů