Umělá fotosyntéza na Caltechu: budoucí zdroj vzduchu a paliva ve vesmíru?

Umělá fotosyntéza na Caltechu: budoucí zdroj vzduchu a paliva ve vesmíru?
, , aktualita
Ve hře Elite: Dangerous je to jednoduché. Palivo pro skoky hyperprostorem získáme snadno a rychle, když si "zasurfujeme" na slunečním světle. Mohlo by to ale fungovat i reálně? To zkoumá společnost Lockheed Martin a chemici z Caltechu.
reklama
Aktuálně jsme při cestách vesmírem zcela závislí na tom, co si vezeme s sebou a jak efektivně dokážeme recyklovat potřebné zdroje. Vesmír je ale plný příležitostí pro získání potřebné energie i surovin a velice slibné jsou třeba zásoby ledu na Marsu, z nichž lze získat vodu, kyslík i palivo. 
 
Mars Base Camp, aneb koncept firmy Lockheed Martin
 
Jsou tu ale i jiné zdroje jako sluneční světlo tradičně využívané pro zisk energie, ale aby bylo využitelné rovnou pro výrobu paliva či kyslíku, to je zatím spíše sci-fi. Vědci se zde inspirovali rostlinami a jejich fotosyntézou, která představuje přeměnu energie světla na chemickou energii. Mluví se tak o umělé fotosyntéze, která by stejně jako v případě té přírodní tvořila kyslík. 
 
Výzkumníci už provedli praktické fotoelektrochemické experimenty, a to v prostředí mikrogravitace, přičemž zde ani nemusela posloužit Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), ale věž v Brémách, která padajícímu předmětu poskytne 9,3 sekundy v mikrogravitaci.
 
 
Obyvatelé ISS mohou využívat klasické systémy, které rozkládají vodu na vodík a kyslík. Voda se zase na ISS vyrábí z CO2, který lidé vydechují, a to společně s metanem. Tyto systémy stačí pro relativně nízko letící ISS, i když nejsou nejefektivnější. Její zásobování je dnes již snadné a především může probíhat pravidelně, ale co takové dlouhé lety na Měsíc, Mars či dále do hlubokého vesmíru? 
 
Katharina Brinkert, chemička z Caltechu, se svými spolupracovníky už vyzkoušela reakce, které mohou ze světla tvořit palivo, což je o to složitější úkol, když je na daný experiment jen devět sekund času. Experimenty ale byly úspěšné a ukázaly, že je možné díky světlu tvořit plynný vodík z kyselého roztoku založeného na vodě. 
 
Výzkumníci také představili řešení, které by mohlo zvýšit efektivitu zařízení vyrábějícího na ISS kyslík z vody. Tvořené bublinky kyslíku totiž mají v mikrogravitaci tendenci ulpívat na elektrodách, namísto aby putovaly pryč, což snižuje právě efektivitu. Řešením jsou elektrody s mikroskopicky hrbolatým povrchem, na nichž se bublinky tak moc nedrží. 
 
Nicméně Katharina Brinkert zdůrazňuje, že jde stále ještě o základní výzkum, který tak může a nemusí přinést použitelné výsledky. K praktickému nasazení je tak ještě daleko, ale pokud se to podaří, cílem je využití světla pro výrobu kyslíku z vody, přičemž vodík z jejího rozkladu by se shromažďoval pro palivo. Jde tak o schopnost vytvořit celou umělou atmosféru na lodi v podstatě stejným způsobem, jakým ji tvoří příroda pro nás. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR
Vyhledávač Microsoft Bing u nás není příliš populární, nicméně dostal pár vylepšení, které by jeho popularitu mohly o něco zvýšit. Je to např. systém pro řešení matematických rovnic nebo vylepšené vyhledávání podle obrázku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů? Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů?
Žádné nesmysly ani kompromisy, pod tímto heslem Cooler Master nabízí svou novou podsvícenou klávesnici CK550 a my můžeme vytušit, že se tak snaží poukazovat na jednoduchou a kvalitní mechanickou klávesnici.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly
Šušká se, že Google vytváří speciální aplikaci vyhledávače pro Čínu, která bude cenzurovaná a neumožní vyhledávat např. dotazy k lidským právům. Navíc ale všechny dotazy prováže s telefonním číslem jeho autora.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu
NVIDIA konečně umožnila vypustit do světa recenze svých nových karet GeForce RTX 2080 a 2080 Ti, a to oproti staršímu plánu pěkně společně. Můžeme se tak už podívat na to, zda tyto karty konečně stojí za to koupit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí
Podobně tomu, jak pomalu se rozjíždí celý trh s virtuální, smíšenou a rozšířenou realitou na PC se rozjíždí i webový prohlížeč Firefox Reality. Zatím mají stát celé roky vývoje a zkoumání toho, co jako uživatelé chceme. Co tedy?
Včera, aktualita, Jan Vítek