Umělá fotosyntéza na Caltechu: budoucí zdroj vzduchu a paliva ve vesmíru?

Umělá fotosyntéza na Caltechu: budoucí zdroj vzduchu a paliva ve vesmíru?
, , aktualita
Ve hře Elite: Dangerous je to jednoduché. Palivo pro skoky hyperprostorem získáme snadno a rychle, když si "zasurfujeme" na slunečním světle. Mohlo by to ale fungovat i reálně? To zkoumá společnost Lockheed Martin a chemici z Caltechu.
reklama
Aktuálně jsme při cestách vesmírem zcela závislí na tom, co si vezeme s sebou a jak efektivně dokážeme recyklovat potřebné zdroje. Vesmír je ale plný příležitostí pro získání potřebné energie i surovin a velice slibné jsou třeba zásoby ledu na Marsu, z nichž lze získat vodu, kyslík i palivo. 
 
Mars Base Camp, aneb koncept firmy Lockheed Martin
 
Jsou tu ale i jiné zdroje jako sluneční světlo tradičně využívané pro zisk energie, ale aby bylo využitelné rovnou pro výrobu paliva či kyslíku, to je zatím spíše sci-fi. Vědci se zde inspirovali rostlinami a jejich fotosyntézou, která představuje přeměnu energie světla na chemickou energii. Mluví se tak o umělé fotosyntéze, která by stejně jako v případě té přírodní tvořila kyslík. 
 
Výzkumníci už provedli praktické fotoelektrochemické experimenty, a to v prostředí mikrogravitace, přičemž zde ani nemusela posloužit Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), ale věž v Brémách, která padajícímu předmětu poskytne 9,3 sekundy v mikrogravitaci.
 
 
Obyvatelé ISS mohou využívat klasické systémy, které rozkládají vodu na vodík a kyslík. Voda se zase na ISS vyrábí z CO2, který lidé vydechují, a to společně s metanem. Tyto systémy stačí pro relativně nízko letící ISS, i když nejsou nejefektivnější. Její zásobování je dnes již snadné a především může probíhat pravidelně, ale co takové dlouhé lety na Měsíc, Mars či dále do hlubokého vesmíru? 
 
Katharina Brinkert, chemička z Caltechu, se svými spolupracovníky už vyzkoušela reakce, které mohou ze světla tvořit palivo, což je o to složitější úkol, když je na daný experiment jen devět sekund času. Experimenty ale byly úspěšné a ukázaly, že je možné díky světlu tvořit plynný vodík z kyselého roztoku založeného na vodě. 
 
Výzkumníci také představili řešení, které by mohlo zvýšit efektivitu zařízení vyrábějícího na ISS kyslík z vody. Tvořené bublinky kyslíku totiž mají v mikrogravitaci tendenci ulpívat na elektrodách, namísto aby putovaly pryč, což snižuje právě efektivitu. Řešením jsou elektrody s mikroskopicky hrbolatým povrchem, na nichž se bublinky tak moc nedrží. 
 
Nicméně Katharina Brinkert zdůrazňuje, že jde stále ještě o základní výzkum, který tak může a nemusí přinést použitelné výsledky. K praktickému nasazení je tak ještě daleko, ale pokud se to podaří, cílem je využití světla pro výrobu kyslíku z vody, přičemž vodík z jejího rozkladu by se shromažďoval pro palivo. Jde tak o schopnost vytvořit celou umělou atmosféru na lodi v podstatě stejným způsobem, jakým ji tvoří příroda pro nás. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek