reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Uniklo info o tom, proč má Tesla Cybertruck zpoždění. Plánuje se 375.000 aut ročně

13.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Uniklo info o tom, proč má Tesla Cybertruck zpoždění. Plánuje se 375.000 aut ročně
Tesla Cybertruck se už konečně začne brzy vyrábět. Na světlo světa unikly informace o tom, proč to trvalo tak dlouho. Vůz měl totiž několik zásadních nedostatků nejen s brzdami, ale i v dalších oblastech.
Extravagantní elektrický pickup Tesla Cybertruck byl představen už koncem roku 2019. Do prodeje se měl dostat koncem roku 2021, nicméně se objevilo několik problémů, kvůli kterým má vůz téměř 2leté zpoždění. Vedle koronavirové pandemie, která posunula mnoho různých projektů u většiny firem (a ne jen těch automobilových), to byly ale především vážné technické nedostatky vozu. Unikly totiž dokumenty, které mají hovořit o tom, proč má Cybertruck takové zpoždění, a co vše bylo potřeba na vozu vlastně vyřešit. Prototyp z ledna 2022 jich totiž vykazoval několik (což u prototypu není nic překvapivého) a vůz se v takovém stavu nemohl dostat do prodeje.
 
Tesla Cybertruck
 
Největší problém byl s brzdami. Dráha pedálu byly příliš dlouhá, brždění bylo nekonzistentní a vůz měl při zastavování nebezpečné jízdní vlastnosti. Přílišně se při něm nakláněl dopředu, a pokud se při zastavování ještě zatáčelo, bylo to ještě nebezpečnější. To souviselo s odpružením, kde dokumenty hovoří o výrazných rozdílech mezi skutečností a cíli, které si v této oblasti společnost stanovila. Problémy byly také s těsněními proti vniknutí vody a pro snížení hluku. Hlučnost je přitom dlouholetou výtkou vozům Tesla, a to i přesto, že jsou na elektřinu.
 
Zajímavou informací je nicméně to, že zatímco původně se plánovala produkce 250 tisíc Cybertrucků ročně, nyní je cílem dokonce 375 tisíc vozů. Výroba předprodukčních vozů má být zahájena koncem letošního srpna, výroba prvních vozů pro vybrané zákazníky (zpravidla zaměstnance Tesly) má začít v září a velkosériová výroba se rozběhne v letošním říjnu.
 
Zde připomeňme, že Tesla sice byla první firmou, která představila elektrický pickup, ale odklady způsobily, že bude spíše jednou z posledních, kdo ho dostane reálně na trh. Každopádně zamýšlené výrobní kapacity dávají tušit, že předobjednávky na vůz skutečně budou hodně vysoké (někteří hovoří až o 1,5 mil. rezervací, zda je to však pravdou, to nevíme, ale minimálně vyšší stovky tisíc asi můžeme předpokládat). Připomeňme, že např. takový Ford se svým F-150 Lightning plánuje letos dosáhnout produkce 150 tisíc elektrických pickupů za rok. Tesla tak svůj vůz sice uvede mnohem později, ale pokud půjde vše podle jejího plánu, celkovým počtem vyrobených elektrických pickupů by mohla náskok Fordu překonat už v příštím roce.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama