www.svethardware.cz
>
>
>

USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS

USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS
, , aktualita
Američané si opět vzali zpátky titul nejvýkonnějšího superpočítače na světě. Stal se jím ORNL Summit, který dokáže dosáhnout teoretického výkonu 200 petaflops. Předchozího čínského rekordmana tak překonává o desítky procent.
K oblíbeným
reklama
USA už nějakou dobu neměly nejrychlejší superpočítač na světě. Byly až na pátém místě se superpočítačem Titan s teoretickými 27 petaflops (v High Performance Linpack dosáhl 17,6 petaflops). Na vedoucích dvou pozicích byli Číňané, přičemž prim hrál superpočítač Sunway TaihuLight s teoretickými 125 petaflops (93,0 petaflops v Linpacku). Nyní si ale Spojené státy titul berou zpátky díky novému superpočítači Summit od ORNL.
 
ORNL Summit
 
Tento stroj by měl dosáhnout až 200 petaflops, čímž předchozí Titan překonává téměř osminásobně a čínský TaihuLight o 60 %. Počítač využívá hybridní CPU-GPU design, kdy je zde zapojeno 4608 serverů IBM AC922, kde každý z nich má dva 22jádrové procesory IBM Power9 a šest GPU karet Nvidia Tesla V100. To vše je propojeno pomocí Mellanox EDR 100Gb/s InfiniBand a k dispozici je také 10 PB paměti.
 
Superpočítač Summit
 
Díky vysokému výkonu zvládá exascale výpočty, kdy musí počítač zvládat trilion (miliardu miliard) operací za sekundu. V případě Summitu je to v některých případech až 3,3 exaops. Při testech umělé inteligence pak byli tvůrci schopni dosáhnout 1,88 exaops. Summit není určen jen pro tradiční vědecké modelování a simulace, ale také pro systémy umělé inteligence, strojového učení. Právě na AI je totiž nový superpočítač speciálně optimalizován.
 
Mezi připravovanými projekty jsou např. problémy astrofyziky (simulace supernovy), vývoje nových materiálů (umožní zkoumat materiály skládající se ze stovek atomů místo nynějších desítek), výzkumu rakoviny i dalších biologických problémů (např. nalezení dalších doposud nenalezených vzorů v lidských proteinech a buňkách, které by pomohly zjistit další údaje pro lepší boj s některými nemocemi jako je třeba ta Alzheimerova). Cena superpočítače se má pohybovat okolo 200 milionů dolarů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tim Cook, CEO společnosti Apple, se stal miliardářem Tim Cook, CEO společnosti Apple, se stal miliardářem
Tim Cook, nynější CEO společnosti Apple, těží z rostoucích cen akcií firmy. Pokud se započítá hodnota jím vlastněných akcií a dalších kompenzací, jeho jmění by nyní mělo přesahovat hodnotu jedné miliardy USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede? NVIDIA odstartovala "ultimátní odpočet", k čemu povede?
Zrovna dnes jsem v aktualitě o chystaných GeForce zmínil, že NVIDIA jistě začne na sociálních sítích s marketingovým vábením a budováním pozornosti ještě před tím, než představí nové GeForce. A právě to přichází. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo Apple žaluje Prepear, prý má podobné logo
Společnost Apple je každou chvíli někým žalována, ale nejinak je tomu i naopak. Nyní je v soudním sporu s aplikací Prepear, která má v logu zjednodušenou hrušku. Apple si stěžuje, že je toto logo příliš podobné tomu jeho.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude? Microsoft chystá i novou Xbox (Series) S, jaká bude?
Dosud jsme měli jen nejasnou představu o tom, že by vedle výkonné Anacondy měla v rámci 
Xbox Series X dorazit také výrazně slabší verze známá jako Lockhart. Ostatně to podporovalo i ono slovo Series a nyní je tu nejlepší důkaz o této verzi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek