reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS

10.6.2018, Milan Šurkala, aktualita
USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS
Američané si opět vzali zpátky titul nejvýkonnějšího superpočítače na světě. Stal se jím ORNL Summit, který dokáže dosáhnout teoretického výkonu 200 petaflops. Předchozího čínského rekordmana tak překonává o desítky procent.
USA už nějakou dobu neměly nejrychlejší superpočítač na světě. Byly až na pátém místě se superpočítačem Titan s teoretickými 27 petaflops (v High Performance Linpack dosáhl 17,6 petaflops). Na vedoucích dvou pozicích byli Číňané, přičemž prim hrál superpočítač Sunway TaihuLight s teoretickými 125 petaflops (93,0 petaflops v Linpacku). Nyní si ale Spojené státy titul berou zpátky díky novému superpočítači Summit od ORNL.
 
ORNL Summit
 
Tento stroj by měl dosáhnout až 200 petaflops, čímž předchozí Titan překonává téměř osminásobně a čínský TaihuLight o 60 %. Počítač využívá hybridní CPU-GPU design, kdy je zde zapojeno 4608 serverů IBM AC922, kde každý z nich má dva 22jádrové procesory IBM Power9 a šest GPU karet Nvidia Tesla V100. To vše je propojeno pomocí Mellanox EDR 100Gb/s InfiniBand a k dispozici je také 10 PB paměti.
 
Superpočítač Summit
 
Díky vysokému výkonu zvládá exascale výpočty, kdy musí počítač zvládat trilion (miliardu miliard) operací za sekundu. V případě Summitu je to v některých případech až 3,3 exaops. Při testech umělé inteligence pak byli tvůrci schopni dosáhnout 1,88 exaops. Summit není určen jen pro tradiční vědecké modelování a simulace, ale také pro systémy umělé inteligence, strojového učení. Právě na AI je totiž nový superpočítač speciálně optimalizován.
 
Mezi připravovanými projekty jsou např. problémy astrofyziky (simulace supernovy), vývoje nových materiálů (umožní zkoumat materiály skládající se ze stovek atomů místo nynějších desítek), výzkumu rakoviny i dalších biologických problémů (např. nalezení dalších doposud nenalezených vzorů v lidských proteinech a buňkách, které by pomohly zjistit další údaje pro lepší boj s některými nemocemi jako je třeba ta Alzheimerova). Cena superpočítače se má pohybovat okolo 200 milionů dolarů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama