www.svethardware.cz
>
>
>

USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS

USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS
, , aktualita
Američané si opět vzali zpátky titul nejvýkonnějšího superpočítače na světě. Stal se jím ORNL Summit, který dokáže dosáhnout teoretického výkonu 200 petaflops. Předchozího čínského rekordmana tak překonává o desítky procent.
K oblíbeným
reklama
USA už nějakou dobu neměly nejrychlejší superpočítač na světě. Byly až na pátém místě se superpočítačem Titan s teoretickými 27 petaflops (v High Performance Linpack dosáhl 17,6 petaflops). Na vedoucích dvou pozicích byli Číňané, přičemž prim hrál superpočítač Sunway TaihuLight s teoretickými 125 petaflops (93,0 petaflops v Linpacku). Nyní si ale Spojené státy titul berou zpátky díky novému superpočítači Summit od ORNL.
 
ORNL Summit
 
Tento stroj by měl dosáhnout až 200 petaflops, čímž předchozí Titan překonává téměř osminásobně a čínský TaihuLight o 60 %. Počítač využívá hybridní CPU-GPU design, kdy je zde zapojeno 4608 serverů IBM AC922, kde každý z nich má dva 22jádrové procesory IBM Power9 a šest GPU karet Nvidia Tesla V100. To vše je propojeno pomocí Mellanox EDR 100Gb/s InfiniBand a k dispozici je také 10 PB paměti.
 
Superpočítač Summit
 
Díky vysokému výkonu zvládá exascale výpočty, kdy musí počítač zvládat trilion (miliardu miliard) operací za sekundu. V případě Summitu je to v některých případech až 3,3 exaops. Při testech umělé inteligence pak byli tvůrci schopni dosáhnout 1,88 exaops. Summit není určen jen pro tradiční vědecké modelování a simulace, ale také pro systémy umělé inteligence, strojového učení. Právě na AI je totiž nový superpočítač speciálně optimalizován.
 
Mezi připravovanými projekty jsou např. problémy astrofyziky (simulace supernovy), vývoje nových materiálů (umožní zkoumat materiály skládající se ze stovek atomů místo nynějších desítek), výzkumu rakoviny i dalších biologických problémů (např. nalezení dalších doposud nenalezených vzorů v lidských proteinech a buňkách, které by pomohly zjistit další údaje pro lepší boj s některými nemocemi jako je třeba ta Alzheimerova). Cena superpočítače se má pohybovat okolo 200 milionů dolarů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala24 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář