www.svethardware.cz
>
>
>

USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS

USA mají opět nejvýkonnější superpočítač Summit s 200 PFLOPS
, , aktualita
Američané si opět vzali zpátky titul nejvýkonnějšího superpočítače na světě. Stal se jím ORNL Summit, který dokáže dosáhnout teoretického výkonu 200 petaflops. Předchozího čínského rekordmana tak překonává o desítky procent.
K oblíbeným
reklama
USA už nějakou dobu neměly nejrychlejší superpočítač na světě. Byly až na pátém místě se superpočítačem Titan s teoretickými 27 petaflops (v High Performance Linpack dosáhl 17,6 petaflops). Na vedoucích dvou pozicích byli Číňané, přičemž prim hrál superpočítač Sunway TaihuLight s teoretickými 125 petaflops (93,0 petaflops v Linpacku). Nyní si ale Spojené státy titul berou zpátky díky novému superpočítači Summit od ORNL.
 
ORNL Summit
 
Tento stroj by měl dosáhnout až 200 petaflops, čímž předchozí Titan překonává téměř osminásobně a čínský TaihuLight o 60 %. Počítač využívá hybridní CPU-GPU design, kdy je zde zapojeno 4608 serverů IBM AC922, kde každý z nich má dva 22jádrové procesory IBM Power9 a šest GPU karet Nvidia Tesla V100. To vše je propojeno pomocí Mellanox EDR 100Gb/s InfiniBand a k dispozici je také 10 PB paměti.
 
Superpočítač Summit
 
Díky vysokému výkonu zvládá exascale výpočty, kdy musí počítač zvládat trilion (miliardu miliard) operací za sekundu. V případě Summitu je to v některých případech až 3,3 exaops. Při testech umělé inteligence pak byli tvůrci schopni dosáhnout 1,88 exaops. Summit není určen jen pro tradiční vědecké modelování a simulace, ale také pro systémy umělé inteligence, strojového učení. Právě na AI je totiž nový superpočítač speciálně optimalizován.
 
Mezi připravovanými projekty jsou např. problémy astrofyziky (simulace supernovy), vývoje nových materiálů (umožní zkoumat materiály skládající se ze stovek atomů místo nynějších desítek), výzkumu rakoviny i dalších biologických problémů (např. nalezení dalších doposud nenalezených vzorů v lidských proteinech a buňkách, které by pomohly zjistit další údaje pro lepší boj s některými nemocemi jako je třeba ta Alzheimerova). Cena superpočítače se má pohybovat okolo 200 milionů dolarů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář