reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USA vydávají další ban na TikTok. Nenajde-li během roku schváleného kupce, končí

24.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
USA vydávají další ban na TikTok. Nenajde-li během roku schváleného kupce, končí
Čínská sociální síť TikTok čelí v USA dalším problémům. Podle posledního hlasování v Senátu má jen necelý rok na to, aby našla vládou schváleného kupce, jinak bude na poli Spojených států úplně zakázána.
Spojené státy americké mají s čínskou sociální sítí TikTok dlouho problémy ohledně bezpečnosti a soukromí. Nejsou zdaleka ale jedinou zemí, která se obává o vyzrazování informací čínské vládě. Navzdory všeobecnému přesvědčení dokonce nejde vždy jen o "západní" země, jako jsou USA, Kanada, státy Evropy, ale TikTok je už několik let ze stejných důvodů zabanován např. i v Indii. Senát před několika hodinami hlasoval o několika záležitostech, které se týkaly např. vojenské pomoci Ukrajině, Izraeli, Tchaj-wanu, dalších sankcí na Írán, přičemž součástí balíčku byl právě i ban na TikTok. Předpokládá se, že prezident Joe Biden tento zákon podepíše (řekl, že tak učiní, jakmile se mu dnes dostane na stůl).
 
Pokud jde o TikTok, ten má vedle obavy o bezpečnost a soukromí také další problémy, které se vládě nelíbí. Jde např. o příliš velký počet pro-palestinských a antisemitských příspěvků. Nový zákon říká, že sociální síť musí své americké operace prodat společnosti, která bude Spojenými státy schválena jako důvěryhodná, a musí tak učinit do necelého jednoho roku, přesněji řečeno do 270 dní (původní návrh počítal dokonce s 6 měsíci). Pokud se tak nestane, sociální síť bude na půdě USA zakázána, tedy nebude moci být v obchodech s aplikacemi (např. pro Google Android nebo Apple iOS), současně nebude možné ji ani nabízet ke stažení na běžném webu (např. ve formě APK). TikTok se minulý týden nechal slyšet, že tento krok ohrozí svobodu slova pro 170 milionů Američanů, zdevastuje 7 milionů společností a potlačí platformu, která americké ekonomice přináší 24 miliard USD ročně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama