www.svethardware.cz
>
>
>
>

V Německu je zvažován zákaz Office na školách. Kvůli bezpečnostním rizikům

V Německu je zvažován zákaz Office na školách. Kvůli bezpečnostním rizikům
, , aktualita
Bádensko-Württembersko řeší, zda kvůli ochraně osobních údajů nezakázat služby Microsoft 365 na školách. Proti tomuto kroku se bouří hlavně studenti, kteří by mohli přijít také o přístup ke kancelářskému balíku Office.
K oblíbeným
reklama
Můžeme oprávněně pochybovat, jak Google, Facebook, Microsoft a další technologičtí giganti zacházejí s našimi osobními údaji. K opuštění jejich služeb a produktů ovšem přistoupí jen málokdo, protože srovnatelných alternativ na trhu mnoho nenajdeme. K poměrně radikálnímu kroku se možná aktuálně schyluje v Německu. Bádensko-Württembersko totiž zvažuje, že zakáže služby Microsoft 365 na školách. Žáci, studenti i učitelé by tento krok nejvíce pocítili ztrátou kancelářského balíku Microsoft Office, který obsahuje aplikace Word, Excel či PowerPoint používané při studiu prakticky každý den.
 
 
Nápad zakázat vybrané služby Microsoftu dostal Stefan Brink, zemský zmocněnec pro ochranu osobních údajů v Bádensku-Württembersku. Podle jeho názoru jsou rizika používání služeb společnosti Microsoft ve školách „nepřijatelně vysoká“. Školy totiž údajně nemají nad aplikacemi úplnou kontrolu, a proto nemohou zjistit, jaká konkrétní osobní data Microsoft shromažďuje a za jakým účelem. Brink tvrdí, že jeho snahou nebylo zakázat aplikace Office. Proto se snažil dlouho najít nějaké řešení, které by bylo v souladu se zákonem. S největší pravděpodobností ovšem neuspěl, a tak IT administrátory na školách v Bádensku-Württembersku možná brzy čekají velké změny.
 
Proti rozhodnutí vznikla petice, za kterou stojí především studenti a v současné době má přes osm tisíc podpisům. Adresována je přímo Stefanu Brinkovi. „Tento zákaz by nás, obrazně řečeno, uvrhl zpět do doby kamenné v našem každodenním školním životě. S tím se nemůžeme smířit, zvláště v současné pandemické době a po ní,“ uvádí autoři petice. Navrhují jiné způsoby zvýšení bezpečnosti, jako je pseudoanonymizace údajů. Podle Brinka ovšem není odpor zákazu tak jednoznačný. V minulých letech prý úřad dostával spoustu stížností od studentů, rodičů i učitelů kvůli používání uvedeného softwaru ve školách. Poměr příznivců a odpůrců zákazu, kteří aktivně vystupují, by měl být přibližně vyrovnaný.
 
Zákaz Office by samozřejmě studentům i učitelům zkomplikoval výuku. Nehledě na případné znevýhodnění absolventů na trhu práce. Stejně kvalitní a komplexní alternativy na trhu prakticky nejsou. A přechod od Microsoftu ke Googlu by asi neznamenal žádný velký posun v ochraně osobních údajů. Takový zákaz je navíc pochopitelně jen polovičatým řešením, neboť Windows a jiné produkty Microsoftu nejspíš na školách zůstanou. Zákaz Office v Bádensku-Württembersku by nebyl prvním takovým krokem. Spolková země Hesensko již zakázala videokonference Microsoft Teams na školách.
 
Zdroj: Faz.net via Winfuture.de


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů