reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Valve řeší blokování trollovacích her, o co jde?

7.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Valve řeší blokování trollovacích her, o co jde?
Společnost Valve se sice rozhodla, že obsah na Steamu bude regulovat daleko méně než nyní, ale zároveň uvedla, že očividné pokusy o trolling řešit bude. Co je ale z jejího pohledu trolling a jak to chtějí ve Valve řešit? 
Internet je plný jednak porna, ale vedle toho i trollů, to je dobře známý fakt. Jak ale do toho spadají hry, které mají být s trollingem spojeny? Jsou snad navrženy čistě kvůli tomu, aby lidi na Steamu otravovaly a dělaly si z nich šprťouchlata? Nyní se konečně dozvíme, o co jde z pohledu firmy Valve, která už sama nehodlá dohlížet nad kvalitou her distribuovaných na Steamu. 
 
 
V ideálním případě by Steam měl být plný her, jejichž vývojáři se snaží nabídnout zákazníkům to nejlepší, co zvládnou, aby vydělali na jejich spokojenosti. Steam je však dnes především bažina, která je schopna v sobě pohřbít hry, jež by si možná popularitu zasloužily, ale prostě se jim nepodařilo prorazit, a to ne nutně kvůli tomu, že by byly nekvalitní. Prostě mohou mít jen smůlu, že nezaujaly. 
 
Tuto bažinu právě tvoří i mnoho podvodných či prostě jen nekvalitních her a nyní můžeme mluvit také rovnou o "trollovacích" hrách. Jenomže to dle Valve není žádná speciální či nová skupina, která se v poslední době objevila. Jsou to prostě hry, respektive "hry", jejichž autoři se snaží především o rychlý výdělek s minimem snahy. Jejich autory Valve označuje za trolly, kteří neuznávají obvykle přijímaný vztah mezi zákazníkem a vývojářem. Nejde tedy o nic nového. 
 
Valve konkrétně mluví o "game shaped object", čili o softwaru, který se tváří jako hra, ale žádný příčetný člověk by ji tak neoznačil. To jsou velice oblíbené objekty zájmu youtubera Jima Sterlinga, který takové hry často testuje. Především díky němu dobře víme, že tvůrci těchto objektů mnohdy využívají pouze to, co nabízí dostupné enginy zdarma, nebo jen za malý poplatek. Jde o tzv. assets, čili generické modely, textury, efekty a vše to, z čeho se může rychle spíchnout naoko fungující hra. 
 
Nicméně, a to je důležité, o tom všem nerozhoduje samotná kvalita her. Někdo třeba udělá chabou hru, ale s nadšením, takže pro Valve má být důležitý i očividný záměr škodit, okrádat, podvodně vydělávat, atp. 
 
Co však chce Valve proti tomu dělat? Tato jeho definice herního trollingu přišla společně s oznámením změn v tom, jak Steam zobrazuje nabídku her. Vývojáři nyní budou mít k dispozici své domovské stránky zobrazující všechny jejich tituly a dále byl vylepšen seznam nadcházejících titulů či nového obsahu, který má lépe reflektovat naše preference. 
 
Vývojáři her obsahující násilí či nahotu/sex také budou muset firmě Valve osvětlit, co přesně se pod tím skrývá, protože samozřejmě není násilí jako násilí. I proto budou také představeny dva nové tagy, a sice Mature Content a Adults Only.
 
Zvýšen byl i počet tagů, jež můžeme využít pro označení těch her, o něž nemáme zájem, a to ze třech na deset. Tyto tagy také budou mít větší váhu. Už nám budou rovnou blokovat hry, které mají některé z nich mezi hlavními a nepůjde pouze o "doporučení pro nabízení engine". 
 
Valve tak plní svůj slib, že až na výjimky už sám o sobě nebude určovat, které hry se na Steamu objeví a neobjeví, ale dá nám samým více nástrojů, abychom se na něm neztratili. 
 


reklama