Vědci učinili průlom v počítačích fungujících na principu mozku

Vědci učinili průlom v počítačích fungujících na principu mozku
, , aktualita
Budoucnost počítačů nejspíše tkví v procesorech, které se budou chovat podobně jako lidský mozek. Právě v této oblasti vědci udělali velký průlom, když snížili energetické nároky takového procesoru.
K oblíbeným
reklama
Dlouhodobou snahou vědců je vytvořit výpočetní přístroj, který funguje na principu lidského mozku. Ten má podle výzkumů asi 100 miliard neuronů, což jsou v podstatě tranzistory u počítačů, a kvadrilion zápojů mezi těmito neurony.

Lidský mozek je schopný zpracovat až 10 kvadrilionů informací za sekundu, což je asi 15krát měně, než dokáže momentálně nejvýkonnější superpočítač na světě, který byl nedávno dosazen na trůn - jedná se o čínský Sunway TaihuLight. Ten má ale spotřebu 15,3 MW, což je oproti 20 wattům lidského mozku opravu velké číslo.

Mozek je tedy oproti dnešním superpočítačům hlavně úspornější. Navíc ale pracuje trošku jinak, což by zcela změnilo počítačové odvětví. Umělý lidský mozek by se mohl prosadit v robotice, umělé inteligenci nebo v samořiditelných autech.

Zatím jsou vědci schopni "pouze" vyrobit synaptický procesor, který napodobuje lidský mozek. Zásadním krokem potom bude vytvořit takové zápoje, které se budou chovat jako mozek, ne jej pouze napodobovat.

Největším problémem dřívějších umělých synapsí byla spotřeba energie, které v podstatě neumožňovala jejich zapojení a smysluplné používání. Nicméně nové technologie umožnily spotřebu snížit až na 1,23 femtojoulu (femto značí posun dolů o 15 desetinných míst), zatímco lidský mozek má spotřebu na synapsi asi 10 femtojoulů.

Výzkumníci zatím vyrobili 144 synaptických zápojů, které se chovají jako tranzistory v procesoru, a to na 4" wafer. Obsahují dráty o šířce od 200 po 300 nm. Do budoucna se počítá s využitím 3D tisku, aby se tyto struktury mohly tisknout do prostoru, to však bude vyžadovat mnoho výzkumu v oblasti 3D tisku.

Navíc výzkumníci chtějí ještě zmenšit všechny komponenty jejich synaptického procesoru, což by i nadále snižovalo spotřebu. Ta se sice může jevit jako nepatrná, ale ve výsledku bude takový procesor disponovat opravdu velkým množstvím synaptických zápojů.

Zdroj: Engadget
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek