reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Velice vzácný i drahý Commodore 65 se objevil v aukci, je ve skvělém stavu

, , aktualita
Velice vzácný i drahý Commodore 65 se objevil v aukci, je ve skvělém stavu
Mnozí počítačoví pamětníci jistě znají jeden z nejslavnějších a nejprodávanějších osobních počítačů 80. let, Commodore 64, čili C64. Ovšem takový Commodore 65 by asi většina lidí označila za překlep, ale to by byla chyba.
Velice vzácný i drahý Commodore 65 se objevil v aukci, je ve skvělém stavu
Commodore 65 je reálný počítač, ovšem na rozdíl od C64, jejž se prodalo kolem 15 milionů kusů, je C65 (nazývaný též jako C64DX) velice vzácný. Jedná se totiž o počítač, který se nikdy nedostal do výroby, protože už na něj bylo pozdě (vytvořen byl až začátkem 90. let), ale právě proto se z něj stala sběratelská rarita, která má dnes vysokou hodnotu. A tu má zvláště v případě, kdy se do prodeje dostane takovýto kousek ve velice dobrém a samozřejmě i funkčním stavu. 
 
 
Dokonce ani není zažloutnutý, jak klasický šedý plast poznamenaný sluncem a jeho ultrafialovým zářením, takže buď byl schován někde šetrně mimo denní světlo, anebo si někdo dal práci s vyčištěním. Pro tyto účely se ostatně prodává i speciální roztok Retr0bright doporučovaný právě i pro staré počítače od firem Commodore či Apple. 
 
 
Můžeme tu vidět jistou podobu s C64, ovšem tu značně narušuje integrovaná 3,5" disketová mechanika v pravé části počítače. Vedle ní víme také o použitém procesoru CSG 4510 "Victor" běžícím na 3,54 MHz, přičemž CPU v C64 pracovalo v PAL verzi počítače sotva na jednom megahertzi. Nicméně C64 je také o osm let starší. 
 
 
C65 se dále mohl pochlubit i lepší grafikou CSG 4567 R5 schopnou najednou zobrazit 256 barev z palety 4096 barev a 128 kB paměti ROM a stejnou kapacitou RAM rozšiřitelné až na závratných 8 MB. 
 
Není divu, že funkční počítač ve skvělém stavu, který se ve skutečnosti nikdy nedostal na trh a existoval jen v několika málo exemplářích, může dnes svému majiteli vynést slušné peníze. Kolik to nakonec bude, to se uvidí dle výsledků aukce, přičemž aktuálně už bylo nabídnuto přes 25 tisíc eur a do konce aukce zbývá ještě plných pět dní. Už nyní je ale zřejmé, že aukce dopadne z hlediska finální částky lépe než v případě prodeje prvního tweetu v podobě NFT, a to včetně nabídek po skončení aukce.  


reklama
reklama
reklama