www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Vesmírná předsevzetí, anebo co se chystá na příští rok?

Vesmírná předsevzetí, anebo co se chystá na příští rok?
, , aktualita
Na závěr letošního roku se můžeme podívat na to, co si pro nás vesmírné agentury chystají pro ten příští. Odstartují v něm mise pro studium Slunce či Merkuru a novinky má také Boeing, Čínská vesmírná agentura i Indové. 
K oblíbeným
reklama
Podívejme se nejdříve na to, co si chystá evropská ESA a japonská JAXA za společný projekt. Jde o BepiColombo, který bude představovat vůbec první výlet těchto vesmírných agentur k planetě Merkur, jedné z nejméně probádané, a přitom tak blízké. Jak každý ovšem dobře ví, jde o planetu nejblíže Slunci, což znamená skutečně extrémní prostředí. Sonda tak bude muset snášet teploty od cca 430 °C až po minus 170 °C. Její výprava započne v příštím roce, ovšem až v roce 2025 dorazí k Merkuru, kde bude fungovat rok a možná dva, pokud bude mít štěstí. 
 
 
Čínská vesmírná agentura se zase opět chystá vydat na Měsíc, kam chce vyslat modul Chang’e 4. Ten je tak již čtvrtý v pořadí a představovat má velký technologický pokrok, neboť mise bude zahrnovat sondu obíhající Měsíc, přistávací modul a rover Yutu. Aktuálně je cílem odvrácená strana Měsíce, takže obíhající družice bude opravdu třeba pro zajištění spojení se Zemí, ovšem to se může ještě změnit. 
 
 
Boeing byl najat agenturou NASA ve snaze přijít s novými způsoby pro dopravu lidí do vesmíru, což je aktuálně pro Američany velice ožehavá otázka, jejímž jediným řešením stále zůstávají lodi Sojuz. Boeing si tak chystá svůj Starliner, který vidíte na následujícím obrázku. Ten má v příštím roce poprvé vynést lidi do vesmíru, přičemž v jeho schopnostech bude vynést až sedm lidí vedle zásob. V rámci prvního letu ale má startovat čtveřice astronautů, kteří poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici. Čili pokud vše půjde dobře, NASA bude mít brzy alternativu pro Sojuzy a pokud ne, ještě jsou tu v záloze lodi Dragon firmy SpaceX. 
 
 
ESA má ještě další želízko v ohni, a to Solar Orbiter (SoIO), jehož název je všeříkající. Dostane se blízko ke Slunci, odkud bude sledovat různé procesy, které na něm probíhají. Sonda už měla startovat letos, ale dle hesla dvakrát měř a jednou řež byla její mise pozdržena. Jde také jen o "malou" součást velkého desetiletého Cosmic Vision Program.
 

Příští rok bude také příznivý pro vypuštění rakety k Marsu a NASA toho chce využít prostřednictvím sondy Insight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport - na obrázku nahoře). Nejde o rover, ale o přistávací stacionární modul, který má pomoci zjistit, jak byla tato planeta stvořena. Bude zkoumat její vnitřek, sledovat rozdílůy v teplotách a také případnou seismickou aktivitu. 
 
Indická vesmírná agentura ISRO pošle v příštím roce do vesmíru Chandrayaan-2, který stejně jako první model poletí k Měsíci a plán je velice podobný čínksému Chang’e 4, takže zahrnuje družici, přistávací modul a rover. Družice bude mít za úkol mimo jiné vytvořit 3D mapu povrchu Měsíce. 
 
 
Je slušná šance, že některé tyto výpravy budou pozdrženy a my dnes už víme, že mezi ně bohužel nebude patřit vypuštění vesmírného James Webb Space Telescope (JWST - na obrázku nahoře), který měl původně letět v říjnu 2018, ale nyní už se mluví o březnu až červnu 2019. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let
Rossi Lorathio Adams II, známý na sociálních sítích také jako Polo, to trochu přehnal se svou snahou o převzetí zabrané internetové domény. Objednaný útok na vlastníka domény mu vynesl 14 let vězení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků
Na světlo světa se už dostala řada různých druhů umělé inteligence, v jejichž případě jeden neví, zda by měl tvůrcům děkovat, anebo se začít obávat o svou práci. Nyní to mohou řešit 3D grafici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší
Společnost AOC si připravila dva velice podobné herní monitory CU34G2 a CU34G2X. Ty bychom od sebe na první pohled těžko rozeznali, a tak se můžeme podívat do specifikací, které říkají že CU34G2X je o chlup lepší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší? AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší?
Včera jsme se krátce podívali na dvě novinky, které mají nabídnout nové ovladače Adrenalin od společnosti AMD. Jednak to je Integer Scaling, díky němuž AMD dorovná nabídku konkurence, ale pak i Radeon Boost.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC
Server VideoCardz nedávno vypustil do světa zprávu, že brzy v příštím roce máme ještě očekávat nástup grafických karet Radeon RX 5600 a přinejmenším verze XT. Ta by měla zaplnit místo mezi RX 5500 a 5700. 
Včera, aktualita, Jan Vítek