www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Video: vzestup GeForce až po jejich naprostou dominanci na Steamu

Video: vzestup GeForce až po jejich naprostou dominanci na Steamu
, , aktualita
Steam Hardware Survey můžeme brát jako jeden z nejdůležitějších ukazatelů obliby hardwaru mezi hráči. Nedá nám přehled o celém trhu, ale když se podíváme na video ukazující vývoj obliby karet za řadu posledních let, je zřejmé, kdo je dnes dominantní.
K oblíbeným
reklama
V posledních letech byl trh s grafickými kartami z pohledu hráčů značně pokřiven těžbou kryptoměn. Ta zaměstnala mnohé herní grafické karty a oblíbeny byly pro tento účel zvláště Radeony, takže AMD díky tomu ani moc nestrádalo. Skončila však už i druhá vlna těžby na grafikách a nevypadá to, že by měla brzy přijít třetí, takže herní grafiky jsou nyní opět prodávané především pro herní sestavy. Pro AMD tak bude velice důležité mít v této oblasti silné zastoupení, přičemž právě v ní v poslední době spíše ztrácelo své pozice, jak ostatně ukazuje následující video. 
 
Toto video ukazuje přední příčky zastoupení grafických karet/čipů mezi uživateli Steamu v rámci Steam Hardware Survey, a to od dubna 2004. Zachytává tak celých 15 let vývoje. 
 
 
Začínáme tak v době karet GeForce 4 MX a podobných, kdy se k velkému nástupu teprve chystaly Radeony 9800 a 9600. Ty dominovaly v roce 2005, aby je o rok později na prvním místě nahradila GeForce 6600 a jak je vidět, na předních pozicích se pozoruhodně dlouho držela i GeForce FX 5200. 
 
Pak už přišel útok veleúspěšných GeForce 8800, které si sáhly na více než deset procent a NVIDIA se mohla obecně těšit z prvních příček, což vydrželo dlouhé měsíce, i když GeForce 8800 byla oblíbená spíše dlouhé roky. 
 
Na konci roku 2008 ale nastala další škatulata a z ničeho nic se objevil Radeon 4800. Ten se jako jediný geroj od AMD začal drásat nahoru, až vystřídal GeForce 8800 na prvním místě v době, kdy už se také objevily Radeony 5800 a 5700 se stoupající oblibou, zatímco GeForce 9800 se spíše vezla dolů s 8800. 
 
Po roce 2010 se to začalo prudce střídat a zaznamenat jsme mohli něco dosud nevídaného, a sice integrované Intely na prvních příčkách. K tomu nutno dodat, že se tak stalo především díky jejich zvyšujícímu se výkonu, ale nejspíše také kvůli rostoucí oblibě hraní na PC v Číně a jiných zemí Asie. Intel HD Graphics 3000 se tak na nějakou dobu stal nejoblíbenějším herním GPU na Steamu a pak i verze 4000 a mezi předními se dokonce objevila i starší 2000, jak se do Steamu začali přihlašovat lidé se spíše slabšími PC. Nicméně to také mohlo být značně pokřiveno rozmachem internetových kaváren v Číně, nebo obecně počítačů, na nichž fungovalo více účtů. 
 
V roce 2015 už šlo spíše o souboj NVIDIE a Intelu a do toho můžeme zařadit nástup generace Maxwell a veleúspěšné GTX 970. Tu brzy doplnila na druhém místě GTX 960 a na třetím GTX 750 Ti (rovněž Maxwell, i když označením ze starší generace). AMD už v tuto dobu přední příčky zcela vyklidilo a už se v nich neobjevilo. Přišly totiž Pascaly a asi nejúspěšnější model karty posledních let: GeForce GTX 1060 (3 a 6GB verze se zde nerozlišuje). Ten se navíc s krátkou přestávkou drží na prvním místě už od července 2017 a dá se říci, že nyní je stále ještě na vrcholu. 
 
 
Až na 13. místě je aktuálně Radeon RX 580 a po něm jako samostatná karta až za další řadu míst model RX 480. To je pozice firmy AMD, která se ji bude snažit zvrátit letošním nástupem generace Navi. Měnit tak rozhodně má co. 
 
Zdroj: The Rankings (via YouTube)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková