www.svethardware.cz
>
>
>

Vychází open-source vektorový editor Inkscape 1.0 s podporou HiDPI

Vychází open-source vektorový editor Inkscape 1.0 s podporou HiDPI
, , aktualita
Po 16 letech vývoje a 3 letech od poslední verze konečně vychází open-source vektorový editor Inkscape 1.0. Vylepšuje funkce, zavádí podporu HiDPI a k dispozici je nejen pro Linux a Windows, ale i macOS.
K oblíbeným
reklama
Pokud jste někdy kreslili vektorovou grafiku a nechtěli jste platit nemalé částky za Adobe Illustrator nebo i levnější placený software, byla zde už od roku 2004 možnost využít open-source aplikaci Inkscape. Ta je poměrně solidním bezplatným vektorovým editorem. Od verze Inkscape 0.92 uplynuly už tři roky a nyní tu máme konečně verzi Inkscape 1.0. A počet vylepšení opravdu není malý. K dispozici je v 88 různých jazycích a využívá uživatelského rozhraní GTK+3, které nově podporuje HiDPI monitory. Nová aplikace je k dispozici pro Linux, Windows i Apple macOS.
 
Inkscape 1.0
 
Zajímavostí jsou Live Path Effects (LPE) obsahující např. různé čmáranice, power strokes (měnící se šířku okrajů objektů) a spoustu dalších. Plátno lze nyní rotovat, zrcadlit, funkce pera nyní dokáže reflektovat dotyková pera a míru tlaku. Máme tu i funkce převodu bitmapy na vektory. Tvůrci také zlepšili přichytávání objektů, měření a zobrazování délky čar (výborné pro technické výkresy), kružnice lze nyní vytvářet i zadáním tří bodů nebo středu a jednoho bodu na kružnici.
 
Exportované PDF soubory mohou mít nyní hypertextové odkazy, je zde i lepší podpora písem kompatibilních s internetovými prohlížeči. Máme tu i tmavý režim a další možnosti úpravy stylů aplikace (jednobarevné nebo barevné ikonky...). Nyní je jen otázkou, jak moc budou novinky fungovat a zda nepřestalo fungovat něco, co pracovalo bezproblémově v minulých verzích. Osobně jsem našel hned dva bugy u funkcí, které často používám (naštěstí ne zásadní a jdou obejít). I když tvůrci slibují vyšší výkon, na mém počítači je nová aplikace bohužel pomalejší.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů