www.svethardware.cz
>
>

Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?

Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
, , aktualita
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
K oblíbeným
reklama
Už dříve tu byly snahy vytvořit čipy na celém waferu, nebo je alespoň na wafer poskládat a využít jej jako jeden obrovský interposer. Nyní tu máme již dříve zmíněný produkt společnosti Cerebras, která si nechala 16nm procesem firmy TSMC vyrobit obrovský AI procesor zabírající celkem 42.225 čtverečných milimetrů, na kteréžto ploše je na 1,2 bilionu tranzistorů. To je skutečně nesrovnatelné i s dnešními největšími a nejsložitějšími samostatnými čipy. 
 
 
Je tak zřejmé, že se taková věc neobejde bez speciální architektury, což je konkrétně Cerebras Wafer Scale Engine (WSE). Jednak je třeba zajistit, aby čip fungoval jako jeden velký procesor, čili obejít omezení dané možnostmi fotomasky. To je zde zajištěno tím, že jde v podstatě o celou matici samostatných a stejných čipů, které jsou však na úrovni waferu propojeny a navrženy tak, aby mohly spolupracovat. 
 
Vedle toho je nutné, aby bylo možné celý waferový čip provozovat bez ohledu na špatně vyrobené části. TSMC již sice má svůj 16nm FinFET velice dobře zvládnutý, ale výtěžnost těžko bude stoprocentní, takže tu musí být schopnost obejít a nevyužít vadné části, čili v rámci propojení jednotlivých částí čipů i redundantní datové cesty. Ale o tom již byla řeč dříve. 
 
 
Na celém čipu nalezneme na 40 tisíc AI procesorových jader plus 18 GB paměti SRAM s celkovou propustností 9 PB/s a i těmito specifikacemi bylo osloveno americké Ministerstvo energetiky, které se rozhodlo do společnosti Cerebras investovat. Její architektura WSE tak poputuje i do Argonne and Livermore National Laboratories, kde bude fungovat po boku instalovaných superpočítačů na jistých AI úlohách. Znamená to tak, že WSE už v podstatě je nebo brzy bude připravena pro nasazení v praxi.
 
Zatím je o tomto partnerství známo jen málo, ale my se zároveň dozvídáme, že obě strany budou připraveny se o něm více rozpovídat na Supercomputer tradeshow v listopadu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře