www.svethardware.cz
>
>

Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?

Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
, , aktualita
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
K oblíbeným
reklama
Už dříve tu byly snahy vytvořit čipy na celém waferu, nebo je alespoň na wafer poskládat a využít jej jako jeden obrovský interposer. Nyní tu máme již dříve zmíněný produkt společnosti Cerebras, která si nechala 16nm procesem firmy TSMC vyrobit obrovský AI procesor zabírající celkem 42.225 čtverečných milimetrů, na kteréžto ploše je na 1,2 bilionu tranzistorů. To je skutečně nesrovnatelné i s dnešními největšími a nejsložitějšími samostatnými čipy. 
 
 
Je tak zřejmé, že se taková věc neobejde bez speciální architektury, což je konkrétně Cerebras Wafer Scale Engine (WSE). Jednak je třeba zajistit, aby čip fungoval jako jeden velký procesor, čili obejít omezení dané možnostmi fotomasky. To je zde zajištěno tím, že jde v podstatě o celou matici samostatných a stejných čipů, které jsou však na úrovni waferu propojeny a navrženy tak, aby mohly spolupracovat. 
 
Vedle toho je nutné, aby bylo možné celý waferový čip provozovat bez ohledu na špatně vyrobené části. TSMC již sice má svůj 16nm FinFET velice dobře zvládnutý, ale výtěžnost těžko bude stoprocentní, takže tu musí být schopnost obejít a nevyužít vadné části, čili v rámci propojení jednotlivých částí čipů i redundantní datové cesty. Ale o tom již byla řeč dříve. 
 
 
Na celém čipu nalezneme na 40 tisíc AI procesorových jader plus 18 GB paměti SRAM s celkovou propustností 9 PB/s a i těmito specifikacemi bylo osloveno americké Ministerstvo energetiky, které se rozhodlo do společnosti Cerebras investovat. Její architektura WSE tak poputuje i do Argonne and Livermore National Laboratories, kde bude fungovat po boku instalovaných superpočítačů na jistých AI úlohách. Znamená to tak, že WSE už v podstatě je nebo brzy bude připravena pro nasazení v praxi.
 
Zatím je o tomto partnerství známo jen málo, ale my se zároveň dozvídáme, že obě strany budou připraveny se o něm více rozpovídat na Supercomputer tradeshow v listopadu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE
Další novinkou ve výrobním programu společnosti QNAP je i NAS TS-431X3. Proti modelům TS-x31P3 nabídne ještě rychlejší 10GbE připojení. Už podle názvu je patrné, že bude určen pro 4 pevné disky nebo SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini
Razer vzal další myš ze své nabídky a představil její zmenšenou verzi. Tentokrát se jedná o model DeathAdder V2, který se v nové variantě vyznačuje nejen nízkými rozměry, ale také hmotností. Velká část těla myši získala protiskluzovou úpravu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik