reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems

21.8.2019, Jan Vítek, aktualita
Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems
Kalifornský startup Cerebras Systems využil služby společnosti TSMC, aby si u ní nechal vyrobit světově největší logický čip postavený na moderních technologiích. Využije k tomu větší část waferu a skládá se z 1,2 bilionu tranzistorů. 
Cerebras Systems představil svůj "světově největší počítačový čip" na konferenci Hot Chips na Stanfordu v domovské Kalifornii. Jedná se o AI procesor, jenž je označovaný za Wafer Scale Engine (WSE), čímž je naznačeno, že se rozprostírá na celém waferu. Tedy ne úplně celém, statně wafery mají kruhový tvar a ne čtvercový. 
 
 
Okraje tak byly oříznuty a zbyl čtverec o hraně 215 mm, a tedy ploše 46.225 mm2. Pro srovnání, NVIDIA Tesla V100 s 21,1 miliardou tranzistorů zabírá plochu 815 mm2 a jde o vhodné srovnání, neboť tento čip je také tvořen 16nm technologií ve firmě TSMC. Tesla V100 je tak téměř 57x menší. 
 
 
Čip od firmy Cerebras Systems tak obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů, což zhruba rovněž odpovídá 56,7 čipům Tesla V100. Z těchto tranzistorů se pak skládá celkem 400 tisíc jader optimalizovaných pro AI výpočty, dále 18 GB paměti s celkovou propustností 9 petabajtů za sekundu a pak tu je rozhraní propojující samotné čipy s propustností 100 petabitů za sekundu. 
 
 
Redundantní architektura přitom zajistí, aby bylo možné použít i waferový čip vyrobený s defekty. Kdyby se ostatně počítalo s tím, že celá čtvercová část waferu musí být vytvořena zcela bezchybně, mnoho fungujících čipů by se asi nevyrobilo. Pokud tak je v některém z jader chyba, to se vypne a naskočí za ně záložní, přičemž redundantní jsou i linky vnitřního rozhraní, které umí defektní jádro "obejít", jak ukazuje část prezentace. 
 
Co se týče oněch 18 GB paměti, očekávali bychom, že to bude cache, ovšem ta tu není a namísto toho je tu lokální SRAM, ke které jsou čipy napojeny přes své síťovité (mesh) rozhraní, které ostatně u vícejádrových čipů využívá také Intel. 
 
Ohledně reálného výkonu jsme se nedozvěděli téměř nic, tedy až na to, že takové řešení je schopno dosáhnout stovky tisíc násobku v porovnání s tím, co se dnes využívá, a to na zlomku prostoru, což platí i o spotřebě. 
 
Zdroj: Hexus.net


reklama