Vzpruha pro autonomní vozy: levné lidary bez mechaniky

Vzpruha pro autonomní vozy: levné lidary bez mechaniky
, , aktualita
Prototypy autonomních vozů využívaly zpravidla velká, těžká a drahá zařízení určená pro sledování jejich okolí, což je především lidar. Jedním z úkolů ve vývoji samořiditelných aut tak bylo a je vyvinout levný a spolehlivý hardware, jejž nyní slibuje Osram.
K oblíbeným
reklama
Společnost Osram známe asi především jako výrobce svítidel, ovšem tato firma nyní ohlásila lidar, který se bude prodávat ve velkém za méně než 50 dolarů. Toto zařízení slouží k mapování okolí pomocí laseru, přičemž v principu funguje stejně jako radar. Tvoří celé 3D mapy pro rozpoznání objektů, ostatních vozů, chodců, zvířat, atd. Dle firmy Osram je její lidar "milníkem pro laserové senzory v samořiditelných vozech", a to zvláště díky ceně a také díky tomu, že nemá žádné pohyblivé části.
velký mechanický Lidar na autonomním prototypu Fordu Fusion


Osram slíbil testovací vzorky již na začátek příštího roku a ve velkém se začne vyrábět pro dostupnost v roce 2018. Celá jednotka bude přitom malá, takže se pohodlně vejde třeba za přední mřížku auta a rozhodně nebude třeba ji montovat na střechu.

Zařízení bylo představeno na veletrhu Electronica 2016 v Mnichově jako čtyřkanálový lidar skládající se z laserového tělesa se čtyřmi individuálně ovladatelnými diodami a potřebnou elektronikou v jednom modulu. Jde tak o vůbec první lidar pro autonomní řízení, který nemá pohyblivé části. Dle výrobce je výhoda i ta, že není třeba ztrácet čas laděním laserových diod, neboť zařízení je vyrobeno tak, aby všechny čtyři diody tvořily dokonale souběžné laserové paprsky. Ty jsou zaměřeny polem miniaturních zrcadel zapojených v systému MEMS (Micro-Electro-Mechanical System), takže není třeba velkých a mechanicky ovládaných zrcadel. Technologii MEMS vyvinula firma Innoluce, kterou letos v říjnu akvizoval známý Infineon.

Osram uvádí, že jeho lidar je schopen pokrýt oblast o úhlu 120° horizontálně a 20° vertikálně. Za dne dokáže zachytit ostatní vozy na vzdálenost 200 metrů, což je 7,5 sekundy při rychlosti 100 km/h a chodce na vzdálenost 70 metrů. Využívá k tomu laserové pulzy o délce 5 nanosekund, přičemž starší lidary využívaly asi čtyřikrát delší.

Jeden lidar od Osramu tak zdaleka nedokáže pokrýt celé okolí vozu, ale i když se jich použije více, cena se ani zdaleka nepřiblíží tomu, co se platí dnes. Aktuálně je nejznámějším dodavatelem společnost Velodyne, jejíž modely stojí i kolem 70.000 dolarů a i nejnovější model o velikosti konzervy přijde na 8000 dolarů.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře