www.svethardware.cz
>
>
>
>

WD začíná dodávat SSD i s 96vrstvými QLC paměťmi: dvojnásobná hustota

WD začíná dodávat SSD i s 96vrstvými QLC paměťmi: dvojnásobná hustota
, , aktualita
Dle očekávání v první polovině tohoto roku nastalo efektivní zdvojnásobení kapacity moderních pamětí NAND Flash oproti tomu, co bylo k dispozici přibližně před rokem. Nastupují totiž paměti s 96 vrstvami a buňkami QLC. 
K oblíbeným
reklama
Minulý rok totiž byly na trhu rozšířeny 64vrstvé paměti s buňkami TLC, které zapisují tři bity. Western Digital nyní začal do svých spotřebitelských modelů SSD montovat své 96vrstvé BICS4 3D NAND založené na buňkách TLC a právě i QLC pro zápis 4 bitů. Počet vrstev se tak zvýšil o polovinu a počet bitů v buňkách o třetinu, takže když si to vynásobíme, získáme přesně dvojnásobnou kapacitu na stejné ploše.
 
 
Už dříve se přitom představily 96vrstvé paměti nebo 64vrstvé s QLC a čekalo se na to, až to výrobci zkombinují a začnou běžně využívat, což jako jeden z prvních zařídil i Western Digital či jeho partnerská Toshiba. Vzhledem k takovému pokroku a ochabující poptávce pak ani není divu, že cena NAND Flash vytrvale klesá a i když se má v tomto roce jejich produkce na wafery možná i snížit, výsledná kapacita vyrobených pamětí bude naopak vyšší. Za to ale pochopitelně nemohou 96vrstvé QLC paměti, respektive ne pouze ty, ale celkový vývoj kapacity NAND Flash.
 
 
Western Digital hlásí, že výroba pamětí BICS4 (4. generace 3D NAND) jde dobře a že v druhé polovině tohoto roku už půjde o nejčastěji vyráběné paměti v jeho továrnách. Na cestě už jsou tak i nové spotřebitelské verze, které budou založeny na čipech s kapacitou 256Gb až 1 Tb. Dříve přitom WD vyráběl 256Gb 3D TLC NAND pro USB Flash disky, karty  a podobné produkty, ale nová řada BICS4 bude určena právě i pro náročnější využití v SSD. 
 
Dosud ale nebyly ohlášeny žádné konkrétní modely spotřebitelských SSD, která mají tyto nové paměti využít. Výrobci NAND Flash tak možná chtějí omezovat výrobu, ale vývoj nových technologií pokračuje v plném tempu, neboť to se vzhledem k vysoce konkurenčnímu trhu opravdu nevyplatí snižovat. Ostatně na obzoru jsou již BICS5 (výše zobrazená roadmap je však už starší) a WD také paralelně vyvíjí technologii resistivních RAM (ReRAM). Ty využívají memristory a slibují opravdu vysoký výkon. Už v roce 2017 se mluvilo o tom, že ReRAM budou schopny nabídnout 6 milionů IOPS (512 B) s latencemi pod 10 mikrosekund.
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka98 komentářů
Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně Studie tvrdí, že výpadek GPS by stál miliardu USD denně
Spojené státy americké zadaly studii, která měla vyhodnotit ekonomické dopady GPS systému. Hodnotil se finanční přínos i hrozba toho, co by se stalo při výpadku. Vyšlo, že výpadek by stál ekonomiku jednu miliardu USD denně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným Pilotování dronů pod vlivem alkoholu se v Japonsku stává trestným
Japonsko má novou legislativu, která se týká provozu dronů. Zatímco jiné země řeší především licence pro piloty, Japonsko řeší nezodpovědné létání pod vlivem alkoholu, které se nově bude trestat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň" MSI ukázalo "světově první prohnutou herní skříň"
Mezi dozvuky Computexu patří MEG Alchemy 700X od společnosti MSI, která si asi řekla, že když můžeme mít prohnuté displeje monitorů, proč by takové nemohly být i skříně. Jak to ale lze skloubit s úložištěm pro běžné komponenty? 
14.6.2019, aktualita, Jan Vítek9 komentářů