www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny pamětí NAND Flash padají a firmy ohlašují snižování produkce

Ceny pamětí NAND Flash padají a firmy ohlašují snižování produkce
, , aktualita
S cenami pamětí NAND Flash se to má podobně jako s DRAM. Už delší dobu klesají reagujíc na vývoj na trhu, na což zase mají svá opatření výrobci. Ti již ohlašují své plány na snížení produkce, která by měla pokles cen omezit. 
K oblíbeným
reklama
Je to tak stejné opatření, o jakém už v minulém roce mluvily přední výrobci pamětí DRAM, čili Samsung, Micron a SK Hynix. Ty ovládají drtivou část (aktuálně 98,7 %) trhu s těmito paměťmi a všechny také patří mezi největší výrobce NAND Flash. Jenomže tam je s nimi také Toshiba, WDC a Intel, takže na tomto trhu naštěstí nemá silná "DRAM trojka" takovou převahu. 
 
 
Aktuálně ceny pamětí NAND Flash stále padají, a tak firmám klesají marže a jednou z cest, jak tento pokles omezit, je snížit celkový objem nabídky. Intel si na své konferenci při příležitosti zveřejnění finančních výsledků za 1. letošní kvartál postěžoval, že ceny těchto pamětí klesly dvakrát více, než se očekávalo. To může krátkodobě těšit koncové zákazníky, ale (zvláště slabší) výrobce rozhodně ne, ostatně mnozí kvůli tomu v minulosti v tomto byznysu nevydrželi a opakované cykly s prudkým poklesem cen ostatně způsobily i to, že trh s DRAM téměř zcela ovládli jen tři výrobci obviňovaní z vytvoření kartelu. Právě proto nemůžeme ani jako zákazníci brát takovou věc za veskrze pozitivní.
 
Dle Extremetech aktuálně mluví o snížení výroby NAND Flash v podstatě všichni, a to v době, kdy se výroba přesouvá ze 64vrstvých pamětí na 96vrstvé. To znamená, že se může zpracovávat stejný počet waferů, ale produkce pamětí s ohledem na výslednou kapacitu prudce vzroste. Stejný efekt má pak přechod z TLC pamětí na QLC. 
 
Informace z DRAM Exchange říkají, že ceny NAND Flash v prvním kvartálu klesly o pětinu, přičemž Intel uvedl, že dle něj to bylo ještě víc, a to zhruba 25 až 30 procent. Na finanční výsledky Intelu to mělo nezanedbatelný vliv, neboť jeho marže klesly o 1 procentní bod. Intel se také vůbec nemůže těšit z toho, jak levnější NAND Flash tlačí na jeho Optane. 
 
Společnosti Micron a Hynix už oznámily, že to berou jako příležitost rovnou zrušit linky tvořící NAND Flash pomocí starších procesů. Pro SK Hynix to znamená zrušení výroby 36 a 48vrstvých pamětí ve prospěch 72 a 96vrstvých, ale rovněž pomalejší náběh výroby v nové továrně M15. 
 
Co se týče celkové produkce pamětí NAND Flash v tomto roce, pak ta s ohledem na vyrobenou kapacitu přesto poroste. My také můžeme čekat na to, kam se hnou paměti SSD v našich obchodech, protože ty i přes často zmiňovaný pokles cen NAND Flash v posledních měsících spíše stagnují. 
 
Zdroj: Extremetech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek