www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ceny pamětí NAND Flash padají a firmy ohlašují snižování produkce

Ceny pamětí NAND Flash padají a firmy ohlašují snižování produkce
, , aktualita
S cenami pamětí NAND Flash se to má podobně jako s DRAM. Už delší dobu klesají reagujíc na vývoj na trhu, na což zase mají svá opatření výrobci. Ti již ohlašují své plány na snížení produkce, která by měla pokles cen omezit. 
K oblíbeným
reklama
Je to tak stejné opatření, o jakém už v minulém roce mluvily přední výrobci pamětí DRAM, čili Samsung, Micron a SK Hynix. Ty ovládají drtivou část (aktuálně 98,7 %) trhu s těmito paměťmi a všechny také patří mezi největší výrobce NAND Flash. Jenomže tam je s nimi také Toshiba, WDC a Intel, takže na tomto trhu naštěstí nemá silná "DRAM trojka" takovou převahu. 
 
 
Aktuálně ceny pamětí NAND Flash stále padají, a tak firmám klesají marže a jednou z cest, jak tento pokles omezit, je snížit celkový objem nabídky. Intel si na své konferenci při příležitosti zveřejnění finančních výsledků za 1. letošní kvartál postěžoval, že ceny těchto pamětí klesly dvakrát více, než se očekávalo. To může krátkodobě těšit koncové zákazníky, ale (zvláště slabší) výrobce rozhodně ne, ostatně mnozí kvůli tomu v minulosti v tomto byznysu nevydrželi a opakované cykly s prudkým poklesem cen ostatně způsobily i to, že trh s DRAM téměř zcela ovládli jen tři výrobci obviňovaní z vytvoření kartelu. Právě proto nemůžeme ani jako zákazníci brát takovou věc za veskrze pozitivní.
 
Dle Extremetech aktuálně mluví o snížení výroby NAND Flash v podstatě všichni, a to v době, kdy se výroba přesouvá ze 64vrstvých pamětí na 96vrstvé. To znamená, že se může zpracovávat stejný počet waferů, ale produkce pamětí s ohledem na výslednou kapacitu prudce vzroste. Stejný efekt má pak přechod z TLC pamětí na QLC. 
 
Informace z DRAM Exchange říkají, že ceny NAND Flash v prvním kvartálu klesly o pětinu, přičemž Intel uvedl, že dle něj to bylo ještě víc, a to zhruba 25 až 30 procent. Na finanční výsledky Intelu to mělo nezanedbatelný vliv, neboť jeho marže klesly o 1 procentní bod. Intel se také vůbec nemůže těšit z toho, jak levnější NAND Flash tlačí na jeho Optane. 
 
Společnosti Micron a Hynix už oznámily, že to berou jako příležitost rovnou zrušit linky tvořící NAND Flash pomocí starších procesů. Pro SK Hynix to znamená zrušení výroby 36 a 48vrstvých pamětí ve prospěch 72 a 96vrstvých, ale rovněž pomalejší náběh výroby v nové továrně M15. 
 
Co se týče celkové produkce pamětí NAND Flash v tomto roce, pak ta s ohledem na vyrobenou kapacitu přesto poroste. My také můžeme čekat na to, kam se hnou paměti SSD v našich obchodech, protože ty i přes často zmiňovaný pokles cen NAND Flash v posledních měsících spíše stagnují. 
 
Zdroj: Extremetech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře