www.svethardware.cz
>
>
>
>

Whitley Lake od Intelu otestován, přijde průlom ve výkonu serverových CPU?

Whitley Lake od Intelu otestován, přijde průlom ve výkonu serverových CPU?
, , aktualita
Intel se aktuálně snaží horečně pracovat na nových 10nm produktech, mezi něž patří i platforma Whitley, která bude mít za úkol nahradit dnešní Purley. Jde tak o serverové produkty a prvotní informace jsou velice zajímavé. 
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme si platformu Whitley připomenuli v minulém roce, kdy byla řeč o navýšení počtu jader na 38. Má tak jít o procesory Xeon založené na generacích Ice Lake a Cooper Lake a právě o jednom těchto procesorů, respektive jeho vývojové verzi, je nejnovější test. 
 

 
Zvláště procesory Ice Lake SP platformy Whitley tak mají svést souboj s generací AMD Milan, čili tou příští, která bude následovat po dnešních EPYC Rome. 
 
 
Co se týče nejnovějších testů, je zřejmé, že nejde o výsledky, které bychom mohli spojovat s finálními produkty. Ovšem možná právě proto vypadají velice zajímavě. Je také třeba poznamenat, že Intel slíbil 10nm serverové procesory na tento rok a i kdyby šlo o jeho závěr, už by měl mít k dispozici alespoň první jejich vzorky. 
 
 
Máme tu tak výsledky z Geekbench a dle všeho půjde o 10nm Ice Lake, a to vzhledem ke kapacitám paměti cache a pak vzhledem k evidentně serverové platformě s OS Windows Server 2019 a kapacitě operační paměti. Označení procesoru Pentium II/III je pochopitelně naprosto mimo, jde o některý z budoucích 10nm serverových procesorů, aktuálně s takty 2,2 až 2,7 GHz. I ty nemusí odpovídat skutečnosti, nicméně to je stejně jedno, protože nebudou konečné a my si je nemůžeme spojit s žádným koncovým produktem. 
 
Výsledky 3427 a 27926 bodů jsou přitom pro 12 jader a 24 vláken na takovém taktu dle informací wccftech velice slušné, a to v porovnání s modelem Xeon W-3235, což sice není opravdový serverový procesor, ovšem i tak je to HEDT model, který ze serverových Xeonů vychází. 
 
 
Zvláště vzhledem k nízkému taktu nového Intelu pak Xeon W-3235 vede v jednovláknovém testu, ovšem vícevláknový je už zcela ve prospěch Ice Lake a ten je pochopitelně pro serverové procesory nejdůležitější. 
 
Zatím jde jen o jeden test, k němuž nemáme nic bližšího, ovšem vypadá to, že budoucí 10nm serverové procesory Intelu mohou nabídnout obrovský výkonnostní skok. Ostatně ten byl doposud zbrzděn především svou neschopností opustit 14nm proces, takže až konečně nastoupí 10nm produkty ve větší míře, lze očekávat i výrazný skok ve výkonu architektur. 
 
Zdroj: wccftech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1. CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1.
Polské studio CD Projekt Red se může pochlubit pozici evropské dvojky mezi největšími herními studii. Může se těšit z velice dobrých prodejů titulu The Witcher 3: Wild Hunt a nadějného Cyberpunk 2077. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů Mars je definitivně seismicky aktivní, InSight detekoval 174 záchvěvů
Můžeme už říci, že díky InSight je možné potvrdit seismickou aktivitu planety Mars. Modul totiž během 10 měsíců detekoval 174 záchvěvů, přičemž NASA mluví také o vulkanické aktivitě této planety. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ohlásil nové procesory Xeon Scalable 2. generace Intel ohlásil nové procesory Xeon Scalable 2. generace
Intel se rozhodl vypustit na trh novou dávku procesorů Xeon Scalable druhé generace, což představuje další 14nm modely vybavené osmi až dvacetiosmi jádry. Žádný z nich ale nepatří do nejvyšší řady Platinum.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem
Microsoft dnes poodhalil detaily o připravované herní konzoli Xbox Series X. Najdeme zde výkonný procesor s architekturou Zen 2 a GPU postavené na RDNA 2. Podporovat má i vykreslování ray-tracingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala