www.svethardware.cz
>
>
>
>

Serverová CPU Intel pro příští rok: 38 jader na 10 nm

Serverová CPU Intel pro příští rok: 38 jader na 10 nm
, , aktualita
Nyní už konečně máme představu o tom, jak chce Intel reagovat na serverovou nabídku společnosti AMD. Už dříve jsme věděli, že po Cascade Lake a platformě Purley nastoupí Cooper Lake a Ice Lake na Whitley. Jaké ale budou?
K oblíbeným
reklama
AMD má aktuálně na trhu již 64jádrové procesory EPYC druhé generace a Intel proti nim může postavit 28jádrové Cascade Lake, pokud nepočítáme verzi Cascade Lake-AP sestávající ze dvou čipů. Ta nabízí v podobě Xeon Platinum 928 až 56 fyzických jader, ovšem vzhledem k ceně 28jádrových modelů (cca deset až osmnáct tisíc dolarů) budou ceny závratné. Ostatně 64jádrové EPYC přijdou maximálně na 6950 dolarů. 
 
 
Intel ale plánuje v příštím roce vyslat na trh jednak 14nm procesory Cooper Lake a vedle nich 10nm serverové verze Ice Lake a nyní máme díky prezentaci společnosti Asus představu o tom, co nabídnou. 
 


Cooper Lake-SP (CPL-SP) by měly dorazit na trh dříve, a to během druhého kvartálu příštího roku. Určeny budou pro Socket P+ stejně jako Ice Lake-SP (ICL-SP) a nabídnout mají až 48 jader na patici. Znamená to však, že tu bude i 48 jader v jednom monolitickém čipu? 
 
Intel už sám potvrdil, že chystá i 56jádrové Cooper Lake a prostě nelze očekávat, že by dokázal tolik jader vecpat na jedno 14nm jádro. Cokoliv nad 28 jader, a to platí zvlášť pro procesory tvořené 14nm technologií, tak s největší pravděpodobností bude složeno ze dvou samostatných čipů. 
 
Nové 14nm serverové procesory pak dosáhnou TDP až 300 W, uplatní se v maximálně dvoupaticových serverch a využijí maximálně čtyři linky UPI (Ultra Path Interconnect) a 64 linek PCIe 3.0. Zapojení pamětí bude osmikanálové s podporou až DDR4-3200 a 16 DIMM na patici. 
 
Zmíněné Ice Lake-SP následující ve třetím čtvrtletí příštího roku přijdou v rámci stejné platformy, takže pro stejnou čipovou sadu a stejnou patici, respektive maximálně dvě patice v jednom systému. I u nich lze očekávat využití až dvou čipů v jednom procesorovém pouzdře, a to s maximálně 38 jádry (je ale otázka, zda je to skutečně maximum). Tento počet je ale trošku podivný, protože by znamenal využití dvou 19jádrových CPU. Takže uvidíme. Vedle toho můžeme zmínit tři linky UPI, 64 linek PCI už ve verzi 4.0 a stejné podpory RAM jako v případě CPL-SP. 
 
Intel tak ani v příštím roce nedohoní konkurenční procesory EPYC s ohledem na počet jader a velká otázka je, jaké nastaví ceny. V případě HEDT procesorů Intel prudce zlevnil a vzhledem k tomu, že jde o konkurenty pro Threadrippery, které přímo vychází ze serverových EPYC, bylo by logické, aby Intel výrazně upravil i ceny svých příštích serverových procesorů. Jak už bylo řečeno, 64jádrové EPYC pořídíme za maximálně 6950 dolarů a to je výrazně nižší cena, než na jakou přijdou dnešní 28jádrové Xeony, které z hlediska hrubého výkonu svým konkurentům naprosto nestačí. Stále více to tak vypadá, že boj Intelu proti nové nabídce AMD jej bude finančně velice bolet a projeví se to především na maržích. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BenQ uvádí novou řadu herních monitorů Mobiuz. Známe české ceny BenQ uvádí novou řadu herních monitorů Mobiuz. Známe české ceny
Pod označeními EX2710 a EX2510 se skrývají první dva zástupci ze série BenQ Mobiuz, která byla vytvořena na míru hráčům. Monitory podporují technologii HDRi a používají elektrostatické reproduktory.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
NTU vyvinulo perovskitový solární panel s nebývalou 18,1% účinností NTU vyvinulo perovskitový solární panel s nebývalou 18,1% účinností
Také na Nanyang Technological University, Singapore (NTU Singapore) se věnují vývoji perovskitových solárních panelů, které vypadají být slibným zdrojem elektrické energie do budoucna. Jejich verze dosáhla 18,1% účinnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Porsche a Mahle testují 3D tisk pístů: přidávají 30 koní Porsche a Mahle testují 3D tisk pístů: přidávají 30 koní
Společnosti Porsche a Mahle zkouší inovativní metodu výroby pístů do spalovacích motorů. Pomocí 3D tisku lze vyrobit lehčí písty, díky čemuž mohou zvýšit výkon motoru. První testy ukazují nárůst až 30 koní.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple prý Samsungu zaplatí pokutu 950 mil. USD, koupil málo OLED displejů Apple prý Samsungu zaplatí pokutu 950 mil. USD, koupil málo OLED displejů
Pokud nesplníte smluvní závazky, obvykle nastanou nepříjemné důsledky. Podle neoficiálních informací mělo toto postihnout společnost Apple, která má Samsungu zaplatit na pokutách okolo 950 mil. USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Softbank zvažuje prodej firmy Arm Holdings, ve hře je i primární emise akcií Softbank zvažuje prodej firmy Arm Holdings, ve hře je i primární emise akcií
Společnost Softbank dle The Wall Street Journal (TWSJ) začala zvažovat možnost prodeje Arm Holdings, který přitom vlastní jen čtyři roky. Alternativou pro to může být primární emise cenných papírů, čili Initial Public Offering. 
Včera, aktualita, Jan Vítek