www.svethardware.cz
>
>
>
>

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6
, , aktualita
Označení síťových technologií je pro laiky dosti složité a jména jako IEEE 802.11ac mnohým nic moc užitečného neřeknou. Proto se přichází s novým značením bezdrátových sítí a místo 802.11ax tak budeme mít Wi-Fi 6.
K oblíbeným
reklama
Spousta technologií využívá hodně technických jmen, která jsou běžným smrtelníkům dosti nesrozumitelná. To se týká i Wi-Fi sítí, která využívají značení od Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Síťové standardy tak mají označení IEEE 802 a v případě Wi-Fi sítí jde o podtřídu IEEE 802.11. K tomu se přidávají písmenka, která pak označují rychlosti a pásma, na kterých tyto standardy běží. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard.
 
Wi-Fi 6 logo
 
Wi-Fi Alliance tomu nyní učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním Wi-Fi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci. Přejmenovány budou nicméně jen poslední tři standardy, 802.11n, 802.11ac a nově připravovaný 802.11ax. Předchozí verze "a", b", a "g" zůstanou bez přeznačení, ačkoli číslování začíná tak, jako by byly přeznačené.
 
Čtvrtá generace Wi-Fi IEEE 802.11n se tak nově stává Wi-Fi 4, 802.11ac se stává Wi-Fi 5 a připravovaná 802.11ax pak bude nově nést jméno Wi-Fi 6. Tento nový standard pak má přinést vyšší datovou propustnost (první prototypy zařízení dosáhly až 11 Gb/s), měl by si také lépe poradit s větším množstvím současně připojených zařízení, hovoří se také o nižší spotřebě. Využívá modulaci 1024-QAM, která by sama měla přispět k o 25 % vyšší propustnosti ve srovnání s 256-QAM u Wi-Fi 5 (802.11ac). Technologie MU-MIMO pak nově funguje duplexně (u Wi-Fi 5 jen u downlinku). Finální verze nového standardu se očekává v příštím roce, nicméně už nyní se objevují první kusy hardwaru, které podporují nynější verzi specifikací.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek