www.svethardware.cz
>
>
>
>

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6
, , aktualita
Označení síťových technologií je pro laiky dosti složité a jména jako IEEE 802.11ac mnohým nic moc užitečného neřeknou. Proto se přichází s novým značením bezdrátových sítí a místo 802.11ax tak budeme mít Wi-Fi 6.
reklama
Spousta technologií využívá hodně technických jmen, která jsou běžným smrtelníkům dosti nesrozumitelná. To se týká i Wi-Fi sítí, která využívají značení od Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Síťové standardy tak mají označení IEEE 802 a v případě Wi-Fi sítí jde o podtřídu IEEE 802.11. K tomu se přidávají písmenka, která pak označují rychlosti a pásma, na kterých tyto standardy běží. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard.
 
Wi-Fi 6 logo
 
Wi-Fi Alliance tomu nyní učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním Wi-Fi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci. Přejmenovány budou nicméně jen poslední tři standardy, 802.11n, 802.11ac a nově připravovaný 802.11ax. Předchozí verze "a", b", a "g" zůstanou bez přeznačení, ačkoli číslování začíná tak, jako by byly přeznačené.
 
Čtvrtá generace Wi-Fi IEEE 802.11n se tak nově stává Wi-Fi 4, 802.11ac se stává Wi-Fi 5 a připravovaná 802.11ax pak bude nově nést jméno Wi-Fi 6. Tento nový standard pak má přinést vyšší datovou propustnost (první prototypy zařízení dosáhly až 11 Gb/s), měl by si také lépe poradit s větším množstvím současně připojených zařízení, hovoří se také o nižší spotřebě. Využívá modulaci 1024-QAM, která by sama měla přispět k o 25 % vyšší propustnosti ve srovnání s 256-QAM u Wi-Fi 5 (802.11ac). Technologie MU-MIMO pak nově funguje duplexně (u Wi-Fi 5 jen u downlinku). Finální verze nového standardu se očekává v příštím roce, nicméně už nyní se objevují první kusy hardwaru, které podporují nynější verzi specifikací.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek