www.svethardware.cz
>
>
>
>

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6
, , aktualita
Označení síťových technologií je pro laiky dosti složité a jména jako IEEE 802.11ac mnohým nic moc užitečného neřeknou. Proto se přichází s novým značením bezdrátových sítí a místo 802.11ax tak budeme mít Wi-Fi 6.
K oblíbeným
reklama
Spousta technologií využívá hodně technických jmen, která jsou běžným smrtelníkům dosti nesrozumitelná. To se týká i Wi-Fi sítí, která využívají značení od Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Síťové standardy tak mají označení IEEE 802 a v případě Wi-Fi sítí jde o podtřídu IEEE 802.11. K tomu se přidávají písmenka, která pak označují rychlosti a pásma, na kterých tyto standardy běží. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard.
 
Wi-Fi 6 logo
 
Wi-Fi Alliance tomu nyní učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním Wi-Fi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci. Přejmenovány budou nicméně jen poslední tři standardy, 802.11n, 802.11ac a nově připravovaný 802.11ax. Předchozí verze "a", b", a "g" zůstanou bez přeznačení, ačkoli číslování začíná tak, jako by byly přeznačené.
 
Čtvrtá generace Wi-Fi IEEE 802.11n se tak nově stává Wi-Fi 4, 802.11ac se stává Wi-Fi 5 a připravovaná 802.11ax pak bude nově nést jméno Wi-Fi 6. Tento nový standard pak má přinést vyšší datovou propustnost (první prototypy zařízení dosáhly až 11 Gb/s), měl by si také lépe poradit s větším množstvím současně připojených zařízení, hovoří se také o nižší spotřebě. Využívá modulaci 1024-QAM, která by sama měla přispět k o 25 % vyšší propustnosti ve srovnání s 256-QAM u Wi-Fi 5 (802.11ac). Technologie MU-MIMO pak nově funguje duplexně (u Wi-Fi 5 jen u downlinku). Finální verze nového standardu se očekává v příštím roce, nicméně už nyní se objevují první kusy hardwaru, které podporují nynější verzi specifikací.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková