www.svethardware.cz
>
>
>
>

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6

Wi-Fi dostává nové značení, místo 802.11ax bude Wi-Fi 6
, , aktualita
Označení síťových technologií je pro laiky dosti složité a jména jako IEEE 802.11ac mnohým nic moc užitečného neřeknou. Proto se přichází s novým značením bezdrátových sítí a místo 802.11ax tak budeme mít Wi-Fi 6.
K oblíbeným
reklama
Spousta technologií využívá hodně technických jmen, která jsou běžným smrtelníkům dosti nesrozumitelná. To se týká i Wi-Fi sítí, která využívají značení od Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Síťové standardy tak mají označení IEEE 802 a v případě Wi-Fi sítí jde o podtřídu IEEE 802.11. K tomu se přidávají písmenka, která pak označují rychlosti a pásma, na kterých tyto standardy běží. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard.
 
Wi-Fi 6 logo
 
Wi-Fi Alliance tomu nyní učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním Wi-Fi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci. Přejmenovány budou nicméně jen poslední tři standardy, 802.11n, 802.11ac a nově připravovaný 802.11ax. Předchozí verze "a", b", a "g" zůstanou bez přeznačení, ačkoli číslování začíná tak, jako by byly přeznačené.
 
Čtvrtá generace Wi-Fi IEEE 802.11n se tak nově stává Wi-Fi 4, 802.11ac se stává Wi-Fi 5 a připravovaná 802.11ax pak bude nově nést jméno Wi-Fi 6. Tento nový standard pak má přinést vyšší datovou propustnost (první prototypy zařízení dosáhly až 11 Gb/s), měl by si také lépe poradit s větším množstvím současně připojených zařízení, hovoří se také o nižší spotřebě. Využívá modulaci 1024-QAM, která by sama měla přispět k o 25 % vyšší propustnosti ve srovnání s 256-QAM u Wi-Fi 5 (802.11ac). Technologie MU-MIMO pak nově funguje duplexně (u Wi-Fi 5 jen u downlinku). Finální verze nového standardu se očekává v příštím roce, nicméně už nyní se objevují první kusy hardwaru, které podporují nynější verzi specifikací.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře