Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

YouTube testuje 1080p Premium, lepší kvalitu Full HD videa s vyšším bitratem

26.2.2023, Milan Šurkala, aktualita
YouTube testuje 1080p Premium, lepší kvalitu Full HD videa s vyšším bitratem
Server YouTube nedávno ukončil test, při kterém bylo rozlišení 4K dostupné jen předplatitelům služby YouTube Premium. Nyní zkouší pro tyto uživatele prémiovou kvalitu Full HD videa se zvýšeným datovým tokem a menší kompresí.
Videa na serveru YouTube mají z logických důvodů poměrně silnou kompresi, což umožňuje snížit datové toky, tedy i datové přenosy přes internet, a tak dosáhnout plynulejšího videa i u pomalejších připojení. Stinnou stránkou je, že až do Full HD videa včetně je tato komprese poměrně agresivní a dost se podepisuje na obrazové kvalitě. Tomu by nyní mohl být konec, alespoň co se týče předplatitelů služby YouTube Premium. U některých uživatelů se totiž vedle tradiční volby "1080p" objevilo i "1080p Premium".
 
YouTube Premium
 
To napovídá, že by si uživatelé YT Premium mohli zvolit datový tok videa ve Full HD a mít tak kvalitnější video, mohou-li si to s ohledem na své připojení dovolit. Dosud bylo pro kvalitnější video nutné zvolit 1440p nebo 2160p (4K), což pak např. i na Full HD monitorech vedlo díky převzorkování z vyššího rozlišení postiženého menší kompresí k výrazně kvalitnějšímu videu. U méně výkonných (a obecně starších) počítačů to ale zase mohlo vést k tomu, že to nezvládal HW počítače dostatečně plynule přehrávat. Připomeňme ještě, že loni YouTube testoval 4K rozlišení a vyšší jen pro uživatele YT Premium, z tohoto plánu ale později sešlo (alespoň prozatím).
 
YouTube 1080p Premium
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.