www.svethardware.cz
>
>
>

Z naší galaxie uniká hyperrychlá hvězda s podivným původem

Z naší galaxie uniká hyperrychlá hvězda s podivným původem
, , aktualita
Ne všechny hvězdy prožijí svůj život v galaxii, kde se zrodily. Některé jako LAMOST-HVS získaly obrovskou rychlost a díky tomu mohou uniknout i gravitaci celé galaxie. Na LAMOST-HVS je však něco podivné, její původ neodpovídá přepokladům.
K oblíbeným
reklama
Hyperrychlé hvězdy jsou tedy takové, které byly nějakou událostí zrychleny natolik, že dokáží uniknout i gravitaci celé galaxie, což platí i pro LAMOST-HVS. Ta už je dávno na cestě z naší galaxie a jde o velkou hvězdu o hmotnosti 8,3 Sluncí, která se pohybuje pryč rychlostí asi 570 km/s. Patří mezi necelé tři desítky takových hvězd, které astronomové dosud objevili. LAMOST-HVS byla objevena jako poslední a zajímavá je už jen díky tomu, že je ze všech podobných nejblíže našemu systému. Především jde ale o její původ, který není zrovna obvyklý. 
 
 
 
Astronomové z Univerzity v Michiganu využili pro sledování LAMOST-HVS Magellanův teleskop v Chile a také evropský satelit Gaia, který je znám díky své schopnosti přesně sledovat pozici a pohyb hvězd. Díky tomu mohli i vrátit čas a podívat se na to, odkud se tato hvězda před miliony let vydala na cestu, a to přesněji před 33 miliony lety. 
 
Dosud byl známý pouze jeden způsob, jakým se tyto hvězdy vydávají na cestu pryč z galaxie. Začíná to to binárním systémem, který se pohybuje nebezpečně blízko centrální supermasivní černé díře (v případě Mléčné dráhy to je SgrA*). Ta, jak dobře víme, působí na okolí gravitací hmoty čtyř milionů Sluncí, takže dokáže dvě hvězdy od sebe odtrhout, přičemž jednu z nich si přitáhne a ta druhá může být naopak vystřelena pryč obrovskou rychlostí. Z toho tak vyplývá, že původ takových hvězd je přímo ve středu galaxie. 
 
Připraven byl animovaný gif, který ukazuje, odkud LAMOST-HVS pochází. A i když je to celkem blízko středu galaxie, opravdu to není místo, kde sídlí SgrA*, čili ta nemohla tuto hvězdu vystřelit pryč. Co jiného by to ale mohlo být, když je zapotřebí, aby zde hrál roli objekt s velice silnou gravitací? Zcela logicky by to mohla být jiná, menší černá díra, ale zase ne moc malá. 
 
Dle názoru astronomů mohla LAMOST-HVS potkat černou díru o hmotnosti alespoň 100 Sluncí, anebo případně rovnou hvězdokupa s několika velice velkými hvězdami o hmotnosti přinejmenším 30 Sluncí. Hvězda zkrátka musela na své cestě potkat něco opravdu hmotného a v tomto případě tu máme možná další vodítko, které směřuje ke středně velkým černým dírám. O těch existuje řada teorií, ale přímo ještě nebyly potvrzeny, přičemž existovat by měly právě uprostřed velkých hvězdokup.
 
 
Odkud tedy LAMOST-HVS pochází? Dle propočtů to bude rameno Pravítka (Norma Arm) poblíž středu galaxie, ale problém je, že v dané oblasti není známá žádná velká hvězdokupa. Na tom však není zase tak nic divného, protože na ni jednoduše nemusíme přes prach stojící v cestě dohlédnout. 

 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala