www.svethardware.cz
>
>
>

Z naší galaxie uniká hyperrychlá hvězda s podivným původem

Z naší galaxie uniká hyperrychlá hvězda s podivným původem
, , aktualita
Ne všechny hvězdy prožijí svůj život v galaxii, kde se zrodily. Některé jako LAMOST-HVS získaly obrovskou rychlost a díky tomu mohou uniknout i gravitaci celé galaxie. Na LAMOST-HVS je však něco podivné, její původ neodpovídá přepokladům.
K oblíbeným
reklama
Hyperrychlé hvězdy jsou tedy takové, které byly nějakou událostí zrychleny natolik, že dokáží uniknout i gravitaci celé galaxie, což platí i pro LAMOST-HVS. Ta už je dávno na cestě z naší galaxie a jde o velkou hvězdu o hmotnosti 8,3 Sluncí, která se pohybuje pryč rychlostí asi 570 km/s. Patří mezi necelé tři desítky takových hvězd, které astronomové dosud objevili. LAMOST-HVS byla objevena jako poslední a zajímavá je už jen díky tomu, že je ze všech podobných nejblíže našemu systému. Především jde ale o její původ, který není zrovna obvyklý. 
 
 
 
Astronomové z Univerzity v Michiganu využili pro sledování LAMOST-HVS Magellanův teleskop v Chile a také evropský satelit Gaia, který je znám díky své schopnosti přesně sledovat pozici a pohyb hvězd. Díky tomu mohli i vrátit čas a podívat se na to, odkud se tato hvězda před miliony let vydala na cestu, a to přesněji před 33 miliony lety. 
 
Dosud byl známý pouze jeden způsob, jakým se tyto hvězdy vydávají na cestu pryč z galaxie. Začíná to to binárním systémem, který se pohybuje nebezpečně blízko centrální supermasivní černé díře (v případě Mléčné dráhy to je SgrA*). Ta, jak dobře víme, působí na okolí gravitací hmoty čtyř milionů Sluncí, takže dokáže dvě hvězdy od sebe odtrhout, přičemž jednu z nich si přitáhne a ta druhá může být naopak vystřelena pryč obrovskou rychlostí. Z toho tak vyplývá, že původ takových hvězd je přímo ve středu galaxie. 
 
Připraven byl animovaný gif, který ukazuje, odkud LAMOST-HVS pochází. A i když je to celkem blízko středu galaxie, opravdu to není místo, kde sídlí SgrA*, čili ta nemohla tuto hvězdu vystřelit pryč. Co jiného by to ale mohlo být, když je zapotřebí, aby zde hrál roli objekt s velice silnou gravitací? Zcela logicky by to mohla být jiná, menší černá díra, ale zase ne moc malá. 
 
Dle názoru astronomů mohla LAMOST-HVS potkat černou díru o hmotnosti alespoň 100 Sluncí, anebo případně rovnou hvězdokupa s několika velice velkými hvězdami o hmotnosti přinejmenším 30 Sluncí. Hvězda zkrátka musela na své cestě potkat něco opravdu hmotného a v tomto případě tu máme možná další vodítko, které směřuje ke středně velkým černým dírám. O těch existuje řada teorií, ale přímo ještě nebyly potvrzeny, přičemž existovat by měly právě uprostřed velkých hvězdokup.
 
 
Odkud tedy LAMOST-HVS pochází? Dle propočtů to bude rameno Pravítka (Norma Arm) poblíž středu galaxie, ale problém je, že v dané oblasti není známá žádná velká hvězdokupa. Na tom však není zase tak nic divného, protože na ni jednoduše nemusíme přes prach stojící v cestě dohlédnout. 

 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: březen 2019 Doporučené PC sestavy: březen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek46 komentářů
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrtelné nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
23.3.2019, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
23.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
23.3.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
22.3.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře