www.svethardware.cz
>
>
>

Z naší galaxie uniká hyperrychlá hvězda s podivným původem

Z naší galaxie uniká hyperrychlá hvězda s podivným původem
, , aktualita
Ne všechny hvězdy prožijí svůj život v galaxii, kde se zrodily. Některé jako LAMOST-HVS získaly obrovskou rychlost a díky tomu mohou uniknout i gravitaci celé galaxie. Na LAMOST-HVS je však něco podivné, její původ neodpovídá přepokladům.
K oblíbeným
reklama
Hyperrychlé hvězdy jsou tedy takové, které byly nějakou událostí zrychleny natolik, že dokáží uniknout i gravitaci celé galaxie, což platí i pro LAMOST-HVS. Ta už je dávno na cestě z naší galaxie a jde o velkou hvězdu o hmotnosti 8,3 Sluncí, která se pohybuje pryč rychlostí asi 570 km/s. Patří mezi necelé tři desítky takových hvězd, které astronomové dosud objevili. LAMOST-HVS byla objevena jako poslední a zajímavá je už jen díky tomu, že je ze všech podobných nejblíže našemu systému. Především jde ale o její původ, který není zrovna obvyklý. 
 
 
 
Astronomové z Univerzity v Michiganu využili pro sledování LAMOST-HVS Magellanův teleskop v Chile a také evropský satelit Gaia, který je znám díky své schopnosti přesně sledovat pozici a pohyb hvězd. Díky tomu mohli i vrátit čas a podívat se na to, odkud se tato hvězda před miliony let vydala na cestu, a to přesněji před 33 miliony lety. 
 
Dosud byl známý pouze jeden způsob, jakým se tyto hvězdy vydávají na cestu pryč z galaxie. Začíná to to binárním systémem, který se pohybuje nebezpečně blízko centrální supermasivní černé díře (v případě Mléčné dráhy to je SgrA*). Ta, jak dobře víme, působí na okolí gravitací hmoty čtyř milionů Sluncí, takže dokáže dvě hvězdy od sebe odtrhout, přičemž jednu z nich si přitáhne a ta druhá může být naopak vystřelena pryč obrovskou rychlostí. Z toho tak vyplývá, že původ takových hvězd je přímo ve středu galaxie. 
 
Připraven byl animovaný gif, který ukazuje, odkud LAMOST-HVS pochází. A i když je to celkem blízko středu galaxie, opravdu to není místo, kde sídlí SgrA*, čili ta nemohla tuto hvězdu vystřelit pryč. Co jiného by to ale mohlo být, když je zapotřebí, aby zde hrál roli objekt s velice silnou gravitací? Zcela logicky by to mohla být jiná, menší černá díra, ale zase ne moc malá. 
 
Dle názoru astronomů mohla LAMOST-HVS potkat černou díru o hmotnosti alespoň 100 Sluncí, anebo případně rovnou hvězdokupa s několika velice velkými hvězdami o hmotnosti přinejmenším 30 Sluncí. Hvězda zkrátka musela na své cestě potkat něco opravdu hmotného a v tomto případě tu máme možná další vodítko, které směřuje ke středně velkým černým dírám. O těch existuje řada teorií, ale přímo ještě nebyly potvrzeny, přičemž existovat by měly právě uprostřed velkých hvězdokup.
 
 
Odkud tedy LAMOST-HVS pochází? Dle propočtů to bude rameno Pravítka (Norma Arm) poblíž středu galaxie, ale problém je, že v dané oblasti není známá žádná velká hvězdokupa. Na tom však není zase tak nic divného, protože na ni jednoduše nemusíme přes prach stojící v cestě dohlédnout. 

 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář