www.svethardware.cz
>
>
>

Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie

Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie
, , aktualita
Teorie o ploché Zemi zažívá v posledních letech nepochopitelný nárůst popularity. Profesorka z Texas Tech University se pokusil najít příčinu tohoto fenoménu a je kupodivu velmi prostý. Za vše může YouTube.
K oblíbeným
reklama
Zastánců teorie o ploché Zemi neustále přibývá, někteří dokonce chtějí podat důkaz pomocí vlastnoručně postavených raket, kterými se chtěli vystřelit a někdy i úspěšně vystřelili do výšky (jako např. Mike Hughes). Dokonce existuje společnost lidí Flat Earth Society, která myšlenku ploché Země propaguje a pořádá i konference na toto téma. Otázkou tedy bylo, proč se v posledních letech popularita této myšlenky tak zvýšila. Zaměřila se na to profesorka Asheley R. Landrum z Texas Tech University, která navštívila dvě takové konference a poptala se zdejších návštěvníků, kde se v nich vzala víra v tuto myšlenku.
 
Flat Earth Society
 
Nejprve musíme říci, že nešlo o nějak extenzivní průzkum, zúčastnilo se ho totiž pouhých 30 lidí, což opravdu není mnoho. Přesto se profesorka dozvěděla několik zajímavých informací. Drtivá většina z dotazovaných (29 z 30) začala této myšlence věřit po shlédnutí videí na YouTube. Někteří dokonce tvrdili, že si původně chtěli z lidí, kteří tomu věří, jen utahovat, ale po shlédnutí klipů byli natolik přesvědčeni prezentovanými důkazy, že změnili strany a stali se naopak zastánci teorie.
 
Nyní tak byla nastolena otázka, zda by Google (a YouTube) měl něco dělat s klipy, které takto prezentují zavádějící informace. Ty jsou samy o sobě neškodné (na rozdíl od mnoha jiných propagujících např. násilí nebo nenávist vůči určitým skupinám lidí), zároveň však dodává, že se tím může zvýšit nedůvěra v autority a instituce, což může vést ke změně názorů i v jiných a mnohem závažnějších postojích, vůbec nesouvisejících s plochostí nebo kulatostí Země. Profesorka nyní nabádá vědce, aby využili stejné formy boje proti dezinformacím a na YouTube a jiných podobných platformách prezentovali naopak důkazy, že je Země kulatá a vyvraceli "důkazy" ve videích podporující teorii její plochosti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet Microsoft Edge dostane řadu nových funkcí včetně vertikálních karet
Microsoft oznámil funkce, které se během následujících měsíců dostanou do prohlížeče Edge. Nalezneme mezi nimi karty seřazené na výšku, chytré kopírování zachovávající původní formátování nebo správce hesel, který vás upozorní v případě úniku hesla.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce Office 365 se mění na Microsoft 365 a přináší nové funkce
Microsoft se rozhodl rebrandovat své předplatné Office 365. Nově ponese název Microsoft 365 a kromě dosavadních funkcí přinese také pár novinek. Teams získají i funkce pro koncové zákazníky a aplikace Family Safety pomůže ohlídat děti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K Intel Core i9-10900K je v benchmarku Geekbench o 7-30 % rychlejší než i9-9900K
Máme tu další uniklé benchmarky připravovaných procesorů Intel. Konkrétně jde o nový 10jádrový procesor Intel Core i9-10900K v benchmarku Geekbench. Proti předchozímu i9-9900K nabídne o 7 až 30 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape? Doom Eternal na starých či slabých grafikách: jak šlape?
Doom Eternal se ukázal jako dobře optimalizovaná hra, již ve vysoké kvalitě i rozlišení zvládnou i karty, s nimiž bychom si na 4K obvykle netroufli. Na to jsme se už podívali, ale jak jsou na tom starší, nebo obecně slabé grafické karty?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5 Cadence: 2020 bude rokem pamětí DDR5
Marc Greenberg ze společnosti Cadence, který se zaměřuje na trh s pamětmi, označil tento rok za rok pamětí DDR5, ačkoliv jejich standard má JEDEC stále ještě ve vývoji. Je ale už jasné, že 2020 bude v tomto ohledu přelomový.
Včera, aktualita, Jan Vítek