www.svethardware.cz
>
>
>

Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie

Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie
, , aktualita
Teorie o ploché Zemi zažívá v posledních letech nepochopitelný nárůst popularity. Profesorka z Texas Tech University se pokusil najít příčinu tohoto fenoménu a je kupodivu velmi prostý. Za vše může YouTube.
K oblíbeným
reklama
Zastánců teorie o ploché Zemi neustále přibývá, někteří dokonce chtějí podat důkaz pomocí vlastnoručně postavených raket, kterými se chtěli vystřelit a někdy i úspěšně vystřelili do výšky (jako např. Mike Hughes). Dokonce existuje společnost lidí Flat Earth Society, která myšlenku ploché Země propaguje a pořádá i konference na toto téma. Otázkou tedy bylo, proč se v posledních letech popularita této myšlenky tak zvýšila. Zaměřila se na to profesorka Asheley R. Landrum z Texas Tech University, která navštívila dvě takové konference a poptala se zdejších návštěvníků, kde se v nich vzala víra v tuto myšlenku.
 
Flat Earth Society
 
Nejprve musíme říci, že nešlo o nějak extenzivní průzkum, zúčastnilo se ho totiž pouhých 30 lidí, což opravdu není mnoho. Přesto se profesorka dozvěděla několik zajímavých informací. Drtivá většina z dotazovaných (29 z 30) začala této myšlence věřit po shlédnutí videí na YouTube. Někteří dokonce tvrdili, že si původně chtěli z lidí, kteří tomu věří, jen utahovat, ale po shlédnutí klipů byli natolik přesvědčeni prezentovanými důkazy, že změnili strany a stali se naopak zastánci teorie.
 
Nyní tak byla nastolena otázka, zda by Google (a YouTube) měl něco dělat s klipy, které takto prezentují zavádějící informace. Ty jsou samy o sobě neškodné (na rozdíl od mnoha jiných propagujících např. násilí nebo nenávist vůči určitým skupinám lidí), zároveň však dodává, že se tím může zvýšit nedůvěra v autority a instituce, což může vést ke změně názorů i v jiných a mnohem závažnějších postojích, vůbec nesouvisejících s plochostí nebo kulatostí Země. Profesorka nyní nabádá vědce, aby využili stejné formy boje proti dezinformacím a na YouTube a jiných podobných platformách prezentovali naopak důkazy, že je Země kulatá a vyvraceli "důkazy" ve videích podporující teorii její plochosti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek