www.svethardware.cz
>
>
>

Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie

Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie
, , aktualita
Teorie o ploché Zemi zažívá v posledních letech nepochopitelný nárůst popularity. Profesorka z Texas Tech University se pokusil najít příčinu tohoto fenoménu a je kupodivu velmi prostý. Za vše může YouTube.
K oblíbeným
reklama
Zastánců teorie o ploché Zemi neustále přibývá, někteří dokonce chtějí podat důkaz pomocí vlastnoručně postavených raket, kterými se chtěli vystřelit a někdy i úspěšně vystřelili do výšky (jako např. Mike Hughes). Dokonce existuje společnost lidí Flat Earth Society, která myšlenku ploché Země propaguje a pořádá i konference na toto téma. Otázkou tedy bylo, proč se v posledních letech popularita této myšlenky tak zvýšila. Zaměřila se na to profesorka Asheley R. Landrum z Texas Tech University, která navštívila dvě takové konference a poptala se zdejších návštěvníků, kde se v nich vzala víra v tuto myšlenku.
 
Flat Earth Society
 
Nejprve musíme říci, že nešlo o nějak extenzivní průzkum, zúčastnilo se ho totiž pouhých 30 lidí, což opravdu není mnoho. Přesto se profesorka dozvěděla několik zajímavých informací. Drtivá většina z dotazovaných (29 z 30) začala této myšlence věřit po shlédnutí videí na YouTube. Někteří dokonce tvrdili, že si původně chtěli z lidí, kteří tomu věří, jen utahovat, ale po shlédnutí klipů byli natolik přesvědčeni prezentovanými důkazy, že změnili strany a stali se naopak zastánci teorie.
 
Nyní tak byla nastolena otázka, zda by Google (a YouTube) měl něco dělat s klipy, které takto prezentují zavádějící informace. Ty jsou samy o sobě neškodné (na rozdíl od mnoha jiných propagujících např. násilí nebo nenávist vůči určitým skupinám lidí), zároveň však dodává, že se tím může zvýšit nedůvěra v autority a instituce, což může vést ke změně názorů i v jiných a mnohem závažnějších postojích, vůbec nesouvisejících s plochostí nebo kulatostí Země. Profesorka nyní nabádá vědce, aby využili stejné formy boje proti dezinformacím a na YouTube a jiných podobných platformách prezentovali naopak důkazy, že je Země kulatá a vyvraceli "důkazy" ve videích podporující teorii její plochosti.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková