www.svethardware.cz
>
>
>

3D tisk pomůže zachraňovat korálové útesy

3D tisk pomůže zachraňovat korálové útesy
, , aktualita
Technologie 3D tisku může být užitečná i jako prostředek, který slouží k zachraňování korálových útesů. 3D tisk umělých útesů totiž architektovi umožní si vyhrát s jejich designem i povrchovou strukturou a snížit náklady.reklama
Technologie 3D tisku má velmi široké využití. Není tedy divu, že své uplatnění najde například v robotice, kde tato technologie pomohla vytvořit průzkumného robota, který se pohybuje pomocí vlnění svého těla. 3D tisk však může sloužit i k poněkud odlišným účelům, protože se tímto způsobem dají i vyrábět celé budovy, což potvrzuje 3D tištěná stavba v Dubaji. Nyní se ale australský architekt rozhodl, že pomocí této technologie bude zachraňovat přírodu. James Gardiner chce živočichům v mořích poskytnout nové umělé útesy.

Architekt ze Sydney pracuje na zdokonalení umělých útesů, které vytvoří domov pro mnoho mořských organismů. V mořích okolo Dubaje a Itálie mají vyrůst 3D tištěné útesy, které se mohou chlubit realističtější texturou a detaily, než jaké mají obyčejnější náhražky skutečných útesů.

James Gardiner na projektu spolupracuje s Davidem Lennonem z Reef Design Labs a s biology, kteří se problematikou korálových útesů zabývají. 3D tištěné umělé útesy jsou nízkonákladové a tvoří je pískovcový materiál, který zajistí reálnou strukturu povrchu útesu. Je totiž důležité, aby umělé útesy měly dobrý povrch, kterého se mohou nejrůznější organismy dobře zachytit. Některým umělým útesům právě toto chybí a celý systém organismů může po určité době jednoduše sjet dolů. A právě tomuto se chce australský architekt vyhnout.

Spousta umělých útesů se především z finančních důvodů vyrábí z materiálů s jednoduchou strukturou, mnohdy i odpadu, jako jsou pneumatiky. Nejedná se tedy o vhodný povrch. Složitost struktury z pískovce by naopak měla zajistit velkou druhovou rozmanitost na umělém útesu a zamezit zřícení celého komplexu, navíc vypadá i přirozeně. Jednotlivé části umělého útesu vyrábí velká 3D tiskárna.

Celý projekt má podpořit růst nových korálových útesů, protože ty mizí děsivou rychlostí. 3D tištěné umělé útesy mají pomáhat předcházet vymírání jednotlivých druhů. To se totiž děje například na známém Velkém bariérovém útesu u Austrálie.

Australan James Gardiner má však s technologií 3D tisku i jiné plány než zachraňování korálových útesů. V 3D tisku vidí především budoucnost stavebního průmyslu, kdy se budou tímto způsobem vytvářet nápadité budovy ve městech.

Zdroj: 3ders.org
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře