www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD chystá "sněžnou sovu", 16jádrový Zen

AMD chystá "sněžnou sovu", 16jádrový Zen
, , aktualita
Do nové generace procesorů Zen bude patřit také speciální čip v pouzdře BGA, který dostal kódové označení Snowy Owl. AMD doufá, že tento procesor bude úspěšně konkurovat procesorům Intel na jednom specifickém trhu.reklama
Jedná se o komunikační a síťová zařízení, která potřebují vysoký výkon mnohojádrových x86 procesorů. Nepůjde ale o procesor Zen s nejvyšším počtem jader, neboť jsme už zmínili, že AMD chystá také čipy Naples se 32 procesorovými jádry a AMD Starship jich má nabídnout dokonce 48, ale to už jde o následující 7nm generaci.

Snowy Owl chce nabídnout 16 fyzických a 32 logických jader společně se 8 MB L2 a 32MB L3 cache a půjde o Zen vyrobený 14nm procesem FinFET, jaký AMD už v GlobalFoundries využívá pro výrobu nejnovějších GPU Polaris. Základním stavebním kamenem se má stejně jako jinde stát procesorový klastr Zeppelin.

Právě díky tomuto pojetí architektury Zen bude možné tvořit mnohojádrové procesory jako Snowy Owl, Naples či Starship. Jeden Zeppelin se skládá z osmi procesorových jader Zen, přičemž každé má 512 kB vlastní paměti L2 a čtyři pak sdílí 8 MB paměti L3 cache. Do Zeppelinu pak patří také rozhraní PCI Express 3.0, SATA 6 Gbps, 10Gb Ethernet, AMD Secure Processor a nezbytný kontroler pro paměti DDR4. Jde tako o celkové řešení, jež bychom mohli označit za SoC, v němž jsou jednotlivé Zeppeliny propojitelné speciálním vysokorychlostním rozhraním.

Procesor Snowy Owl má využívat pouzdro SP4 Multi Chip Module (MCM) typu BGA, přes které bude pomocí čtyř kanálů napojen na paměti DDR4 a využije až 64 linek rozhraní PCI Express 3.0. Pro SATA či NVMe je tu 16 kanálů a vzhledem k tomu, že jde o speciál pro síťová zařízením, nepřekvapí celkem osm 10Gb/s ethernetových rozhraní. Cílem je také dostat TDP pod 100W, a to i ke 35 W v některých případech.

AMD si tedy chystá poměrně dost různých produktů založených na architektuře Zen, které se ve větším počtu začnou dostávat na trh někdy v polovině příštího roku.

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře