www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Naples: Zen se 32 jádry a 64 MB L3 cache

AMD Naples: Zen se 32 jádry a 64 MB L3 cache
, , aktualita
Server Fudzilla se pochlubil, že zjistil novinky o připravovaném procesoru Zen s kódovým označením Naples. K dispozici má mít celkem 32 fyzických procesorových jader zdvojnásobených na 64 logických a k tomu i kupu L3 cache.reklama
Na konci tohoto roku, nebo na začátku příštího, má AMD konečně dotlačit na trh své první 14nm procesory Zen. Slíbeny už byly 8jádrové modely s obdobou Hyper-threadingu, díky níž budou schopny najednou zpracovávat 16 procesových vláken. Architektura Zen také počítá s 512 kB L2 cache na jádro, přičemž každý cluster se čtyřmi jádry Zen bude mít k dispozici ještě 8 MB L3 cache. Z toho pak můžeme vycházet i v případě uváděných procesorů Zen "Naples".

Údajný procesor Naples s celkem 32 jádry by tak měl mít k dispozici celkem 64 MB L3 cache. Když to srovnáme s nejnovějšími procesory Intel Broadwell-EX, pak ty mají přinejlepším 24 jader (+ Hyperthreading), přičemž každé jádro má k dispozici 256 kb L2 cache a dohromady tu je 60 MB L3 cache. Moderní Xeony totiž často mívají 2,5 MB L3 cache na jádro, zatímco v případě Zenu to budou 2 MB. Právě Zen by ale měl nabídnout více jader než serverové Intely a větší L2 cache na jádro, ovšem AMD je ještě zdaleka nemá na trhu a je otázka, co si do té doby dokáže připravit Intel. Do nějakého dalšího srovnávání se tak už pouštět nebudeme.

Dle očekávání budou Naples procesory vyráběné v GlobalFoundries pomocí 14nm procesu FinFET. Další zajímavé informace mluví o osmikanálovém paměťovém kontroleru (bezpochyby pro DDR4) a dokonce až o 128 linkách rozhraní PCI Express 3.0. To by znamenalo možnost připojit až osm grafických karet s využitím plnohodnotného rozhraní PCI Express 3.0 x16, ale toto rozhraní se pochopitelně bude využívat také pro úložná a jiná zařízení. Vedle toho má Naples podporovat až 32 rozhraní SATA a dále 10Gb Ethernet. Samotné procesory budou dle Fudzilly určeny pro socket SP3 typu LGA.

První procesory Zen pro servery či pracovní stanice budou mít široké rozpětí TDP mezi 35 W až po 180 W, což je o 15 W více, než má král zmíněné rodiny Broadwell-EX, 24jádrový Xeon E7-8890 v4. Vedle 32jádrového modelu se tak počítá s 16, 4 a 2jádrovými, jež se mají na trh dostat v roce 2017. Lisa Su jinak už potvrdila, že v rámci generace Zen budou na trh nejdříve vypuštěny desktopové modely, pak serverové, mobilní a nakonec verze embedded.

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů