www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Polaris 10 odhalen: 2304 GCN shaderů a 256bitová sběrnice

AMD Polaris 10 odhalen: 2304 GCN shaderů a 256bitová sběrnice
, , aktualita
Benchmarkovací databáze aplikace SiSoft Sandra ukázala, jaké specifikace má chystané GPU AMD Polaris 10, tedy to větší z prvních 14nm GPU od AMD. Z těchto údajů vyplývá, že bezprecedentní výkon zatím čekat nemůžeme.reklama
Raja Koduri, šéf radeonové divize ve společnosti AMD, se nedávno nechal slyšet, že Polarisy jsou o mnohem lepším poměru výkonu k ceně. Tomu by odpovídaly i specifikace GPU Polaris 10 ze Sandry, dle nichž můžeme očekávat 2304 shaderů generace GCN 4.0 a dále 8 GB RAM na 256bitovém rozhraní. Čistě dle počtu shaderů by se tedy Polaris 10 měl pohybovat s ohledem na výkon mezi dnešními kartami Radeon R9 380X a 390. Díky novému 14nm procesu ale půjde o mnohem menší čip s nižší spotřebou a pokud v GlobalFoundries dosahují adekvátní výtěžnosti, nemusel by být ani drahý. Zveřejněné specifikace jsou tak v souladu s vyjádřením Koduriho, což zároveň znamená, že nový hi-end od AMD v podobě GPU Vega 10. To už bude podstatně větší než Polaris 10 a využít má dle AMD paměti HBM 2, ale očekávat je můžeme až někdy na začátku příštího roku.

Jak to vypadá, v letošním roce se revoluce ve světě grafických karet AMD nebude týkat ani tak výkonu, jako spíše efektivity. To je na jednu stranu dobrá zpráva pro majitele Radeonů, kteří jsou se svou kartou spokojeni. Nebudou muset zatím pošilhávat po nové nabídce, která zatím výkon jejich karty ještě nezastíní. Můžeme se ale rozhodně těšit na to, co předvede nová verze architektury GCN a také je dobré zjistit, že AMD už nebude přeznačovat starší čipy. Nová generace Radeonů tak už nebude zahrnovat GPU s architekturou GCN 1.2, 1.1, natož pak 1.0.

AMD Polaris můžeme považovat za nástupce řadových Radeonů, kdežto Vega nastoupí za aktuální karty Fury, Nano a možná i dvoučipové Radeon Pro Duo. Ovšem ve výpisu Sandry je ID testovaného GPU 0x67DF, o němž se zmiňuje také výpis z ovladačů AMD a dle něj by mělo jít o osekanou verzi Polaris 10. Plná verze GPU s označením 0x67C0 by tedy měla nabídnout více shaderů a hádat bychom mohli třeba 2816 stejně jako na GPU Grenada XT (Radeon R9 390X).

Pak je tu ovšem ještě informace o 8 GB paměti na pouze 256bitové sběrnici. Radeon R9 390X má 512bitovou sběrnici se 6GHz paměťmi GDDR5, čili údaj o poloviční šířce sběrnice opět přiživil spekulace o nasazení pamětí GDDR5X. Micron už má paměti GDDR5X i pro karty s 256bitovou sběrnicí a kapacitou 8 GB, jenže nedávno ohlásil teprve rozesílání jejich vzorků. Osobně bych se klonil spíše k tomu, že nová architektura GCN má vylepšenou kompresi, a dokáže tak využít paměťovou propustnost efektivněji, což předvedla NVIDIA především u generace Maxwell. Na 256bitové sběrnici bude navíc snadnější využít výše taktované paměti GDDR5, a to přinejmenším na 7 GHz. GDDR5 ale mají strop až na 8 GHz (efektivně, ve skutečnosti 2 GHz). Mimochodem, z výpisu ovladačů je také vidět, že Polaris 10 má kódové označení Ellesmere a Polaris 11 je Baffin. Obě tato označení známe již z dob, kdy se ještě mluvilo o generaci Arctic Islands.

Co se týče výkonu, ten zatím nebudeme hodnotit. Dle Sandry bylo GPU taktováno pouze na 800 MHz, což může být jednoduše proto, že byl testován předprodukční kus. Jinak prý můžeme od 14nm GPU naopak očekávat vyšší takty než od 28nm čipů. Když se to tedy spojí s vylepšenou architekturou a sníženou spotřebou, mohl by být výsledek velice zajímavý. Taková karta s výkonem větším než má R9 390X a TDP třeba jen 150 W, to by nebylo špatné. Musíme si ale ještě počkat a zjistit, jak přesně to Koduri myslel s mnohem lepším poměrem výkonu a ceny.

Zdroj: SiSoft Sandra
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek