www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD připravuje odpověď na Maxwell: 28nm Tonga

AMD připravuje odpověď na Maxwell: 28nm Tonga
, , aktualita
NVIDIA již dřívěji v tomto roce vypustila na trh dvě nové desktopové karty, které jako první využily architekturu Maxwell, jež nadchla především svou energetickou efektivitou. AMD nyní připravuje 28nm čipy Tonga - odpověď na GM107.reklama
NVIDIA GeForce GTX 750 (Ti) s čipy GM107 byla uvedena na trh již v únoru a i když nejde o karty, které by zaujaly svým výkonem, přesto se architektura Maxwell ukázala v dobrém světle, a to díky své energetické efektivitě. Nicméně výkonné Maxwelly jsou stále v nedohlednu, za což prý může především to, že TSMC se stále nedaří najet na 20nm výrobní proces. To samozřejmě postihlo také firmu AMD, která již nemá vlastní továrny, takže v tomto ohledu jsou na tom obě stejně.
ilustrační fotografie


Nyní se však objevila informace, že AMD chystá čip Tonga založený na stejné architektuře jako nejmodernější grafické karty Radeon R9 290 a 290X (čipy Hawaii). Má tedy jít o Graphics Core Next 2.0, nejspíše vylepšený o pokročilou verzi PowerTune, která se postará o lepší využití energie, respektive vyšší výkon na watt. Dále můžeme očekávat podporu Mantle, TrueAudio a možná také XDMA CrossFire, k níž nepotřebujeme žádné dodatečné kabely.

Dále se čipech Tonga spekuluje, že by mohly nahradit Tahiti Pro, jež byly určeny jako konkurence pro NVIDIA GK104, přičemž by šlo o mnohem menší čipy. AMD by tak mohlo dobře konkurovat kartám jako GeForce GTX 760. Dle teorie by Tonga mohla využít jen 256bitovou paměťovou sběrnici, ale zato vyšší takty a mluví se i o tom, že by čipy Tonga narušily řady karet s Tahiti Pro a Curacao XT, tedy R9 280 a R9 270X. A zvláště Tahiti Pro má oproti konkurenci vysokou spotřebu a také jde o velké čipy, které jsou nákladné na výrobu. Uvidíme, zda více informací nepřinese Computex.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek