www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Radeon R9 490X a R9 490 přijdou v červnu

AMD Radeon R9 490X a R9 490 přijdou v červnu
, , aktualita
Server HardwareBattle, který je obvykle ve svých informacích o produktech AMD velice přesný, ohlásil příchod karet Radeon R9 490X a R9 490 na letošní červen. Půjde pochopitelně o karty Polaris, očekávané nástupce řadových Radeonů.reklama
Z již dříve zveřejněných informací o kartách AMD Polaris jsme se dozvěděli, že pro letošní rok si pro nás AMD nechystá žádnou výkonnostní bombu, která by poslala do důchodu karty s čipy Fiji. Jak se vyjádřil šéf radeonové divize Raja Koduri, Polaris bude především o výhodném poměru výkonu a ceny a my můžeme očekávat, že se na trhu objeví karty, jež budou výkonem konkurovat starším R9 390(X), přičemž by měly být levnější a daleko méně žravé. V souladu s tím jsou informace serveru HardwareBattle, který oznámil, že AMD si pro nás na červen chystá grafické karty Radeon R9 490(X).

Je tak pravděpodobné, že nové karty s čipy Polaris budou papírově představeny na Computexu, čili na samotném začátku června a pak budou někdy v jeho průběhu vypuštěny na trh. Radeon R9 490(X) má být založen na čipu Polaris 10 a pak se ještě chystá malý Polaris 11, jenž se pravděpodobně dostane do nějakého modelu Radeon R7, nebo nejslabší verze R9, to se ještě uvidí. Měl by tak nastat konec přeznačování. Někteří se totiž obávali, že dojde k přeznačení karet Fury na R9 490(X), ale to snad nehrozí. Všechny nové Radeony by už měly být založeny na 14nm čipech. Ostatně v AMD si snad dobře uvědomují, že další recyklaci by jeho potenciální zákazníci už asi neskousli.

Čipy Polaris 10 by dle známých informací neměly svým výkonem překonat karty Fury X, jež by tak zůstaly v nabídce AMD (pravděpodobně za nižší ceny než doposud) až do příchodu modelů s čipem Vega 10. Ten byl ohlášen na samotný začátek příštího roku a půjde o první GPU od AMD s paměťmi HBM2. To ostatně dává smysl. Polaris 10 si nadále vystačí s GDDR5, které by díky upravené architektuře GCN 4.0 měly stačit a Fiji s HBM1 budou nahrazeny až Vegou 10 s HBM2. Na VideoCardz mají ale také hypotézu, že Fury X by mohly být pomalejší než Polaris 10, tudíž by se opět využily v nové sérii, ovšem už jako Radeony R9 480, ale osobně se k tomuto scénáři nekloním.

Každopádně Radeon R9 490(X) jistě svedou souboj s řadou GeForce GTX 1080/1070 a nyní se můžeme už jen ptát, co si NVIDIA pod těmito kartami vůbec chystá. Před týdnem jsme doufali, že letošní GTC už konečně přinese odpověď, ale NVIDIA namísto toho představila "jen" akcelerátor Tesla P100 s čipem Pascal GP100 a 16GB HBM2. Ten je sice impozantní, ale o nových herních kartách Jen-Hsun Huang opět neřekl vůbec nic. AMD je tak v porovnání s tím sdílnost sama, takže zatím můžeme jen věštit z koule, jaké GeForce si NVIDIA chystá a kdy mají přijít na trh.

HardwareBattle ještě upřesnili dostupnost nového Radeonu Pro Duo, který byl ohlášen na akci Capsaicin. Přijít na trh má 26. dubna, a to za 1499 USD.

Zdroj: HardwareBattle (via VideoCardz)
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře