www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Bude nebo nebude mít Microsoft problém v mobilním segmentu?

Bude nebo nebude mít Microsoft problém v mobilním segmentu?
, , aktualita
Agentura Reuters oslovila tucet mobilních vývojářských firem, které produkují aplikace pro Android a iOS. Osm z nich se vyjádřilo asi v tom smyslu, že se o Windows 10 nezajímají. Ale na druhou stranu čtyři už pro Windows aplikace vyvíjejí.reklama
Nemáme samozřejmě přesné informace o struktuře a konstrukci daného vzorku respondentů a navíc ten vzorek je zatraceně malý na to, aby mohl být reprezentativní. Takže by se tenhle výzkum rozhodně neměl přeceňovat. Ale teoreticky může trochu naznačovat, že Microsoft bude možná mít problém.

Pokud se divíte, o co vlastně jde, tak Microsoft nedávno na konferenci Build představil možnost, jak relativně snadno přeportovat aplikace z Androidu do speciálního subsystému ve Windows 10 a jak překompilovat aplikace z iOS do podoby Windows Apps. Později Kevin Gallo z Microsoftu představil detaily tohoto plánu a my jsme o tom informovali (čtěte tady).


Windows Phone


Vzápětí po konferenci se objevily i skeptické hlasy, jeden jsme zprostředkovali i my (čtěte tady). Takže teď to vypadá, jestli skeptici nemají tak trochu (trochu víc?) pravdu. Na druhou stranu, čtyři firmy z dvanácti, které pro Windows už vyvíjejí, jsou třetina. Což není málo. No nechme spekulací, ten zkoumaný vzorek opravdu nestojí za moc. Vlastně nestojí za nic.

Nicméně ta řekněme raději anketa naznačila také jeden možný důvod takového postoje vývojářů. Windows mají v mobilním segmentu zanedbatelný podíl. Kevin Tofel ze ZDNetu se ale domnívá, že takový pohled je krátkozraký. Windows 10 totiž možná zboří hranice mezi segmenty. Mobilní segment nemusí v podání Windows 10 znamenat jen mobily a tablety. Klidně můžete započítat také konvertibilní zařízení (2-in-1) a dotykové notebooky. A rázem jsme na jiných číslech.

Já ještě zopakuji svůj starší komentář o tom, že Windows mají v mobilním segmentu opravdu malý podíl, ale absolutně jsou to pořád milióny (řekněme jednotky miliónů jen v USA) potenciálních uživatelů. V Evropě to dokonce vypadá, že v mobilním segmentu pomalinku rostou (třeba ve Francii).


One Windows Platform


A ten převod aplikací vypadá v podání Microsoftu opravdu dost nekomplikovaně. No uvidíme, jak se s tím vypořádají vývojáři v praxi. Jedna z prvních vlaštovek už vylétla – Candy Crush Saga od Kingů (psali jsme o ní tady). Možná i pro to ji Microsoft přibalí k Windows 10 jako bezplatný dárek uživatelům. Nebo jako demonstraci toho, že když se chce, tak to jde?

A ještě jednou budu (volně) citovat Kevina Tofela – pokud vývojáři z iOSu převedou své aplikace do podoby univerzálních Windows aplikací (Windows Apps), tak je bude možné spustit na jakémkoli zařízení s Windows 10. A rázem se bavíme o trhu o stovkách miliónů uživatelů. Samozřejmě za podmínky, že se desítky dočkají vřelého a dostatečně masového přijetí.

Když to shrnu a vypíchnu to hlavní, tak Microsoft se s Windows 10 jazykem marketingu snaží redefinovat trh a jeho jednotlivé segmenty. Samozřejmě tak, aby z toho sám těžil. Výsledek je ve hvězdách, ale zaráží mě, že to nezkusil už dřív třeba Apple.

Možná se v oblasti vize a strategie opravdu Microsoft stal zajímavým a Apple nudným (psali jsme o tom tady). Nebo je ta vize spojená s Windows 10 přece jen příliš odvážná? Docela klíčové bude, co udělají stávající uživatelé Windows 7. Ti představují skoro dvě třetiny uživatelské základny Windows.

Uživatelé osmiček zřejmě většinově přejdou, uživatelé mobilních Windows také, ale co spokojená a konzervativní část uživatelů sedmiček? Získá Microsoft nakonec onu slibovanou miliardu zařízení s Windows 10? Co myslíte?

Zdroj: ZDNet
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek