www.svethardware.cz
>
>
>

Dron Thor od Airbusu je díky 3D tisku velmi lehký

Dron Thor od Airbusu je díky 3D tisku velmi lehký
, , aktualita
Společnost Airbus představila na letecké výstavě v Berlíně svůj dron, který byl téměř celý vyroben pomocí technologie 3D tisku. Díky tomu je stroj extrémně lehký a jeho výroba byla méně nákladná a rychlejší.reklama
Technologie 3D tisku se začíná dostávat do různých odvětví, protože s sebou přináší své nesporné výhody zejména v rychlosti a ve variabilitě. Když už se pomocí 3D tisku vyrábí i budovy, není důvod, proč by tuto technologii neměla společnost Airbus využít i při výrobě svého dronu.

Dron od Airbusu byl pojmenován Thor (zkratka pro Test High-tech Objectives in Reality) a jedná se o stroj, který byl vytvořen z velké části 3D tiskem. Kromě nejnutnějších elektronických součástek je Thor vyroben z polyamidu. To zajišťuje extrémní lehkost, která se při letu dronu bezesporu hodí. Při své délce 4 metry tak stroj váží jen něco málo přes 20 kilogramů. Nízkou váhou disponuje také elektrický motocykl APWorks Light Rider, který má společnost Airbus taktéž na svědomí.

Dron byl předveden veřejnosti na letecké výstavě v Berlíně, inaugurační let byl proveden už loni v listopadu nedaleko Hamburku. Dron vypadá jako zmenšený model letadla bez oken a je demonstrací toho, co nabídne letectví budoucnosti. S 3D tiskem přijde rychlejší a efektivnější výroba, nižší náklady a méně odpadu při výrobě. "Tištěné součástky mají tu výhodu, že nevyžadují ke své výrobě žádné nástroje a mohou být vyrobeny velmi rychle," řekl Jens Henzler z Hofmann Innovation Group.
"Jedná se o test toho, co je možné s technologií 3D tisku," prohlásil Detlev Konigorski, který se na vývoji Thora podílel. Dále zmínil, že v současné době Airbus už technologii 3D tisku využívá k výrobě některých součástek pro letadla, Thor je ale prvním pokusem společnosti nechat 3D tiskárnu vyrobit téměř celý stroj.

Díky stále větším 3D tiskárnám může nyní společnost Airbus vytisknout součástky, které jsou až 40 centimetrů dlouhé. Zvětšování tiskáren umožní snížit počet potřebných součástek, a tak celý produkt vytisknout v menším počtu dílů, protože některé už budou spojené dohromady. V budoucnu by to mohlo vypadat i tak, že se náhradní díly pro letadla budou tisknout přímo na letištích a letadla budou celá vyráběna pomocí 3D tisku.

Airbus se však se svými plány s 3D tiskem neomezuje jen na oblohu, ale má v úmyslu pomocí 3D tisku vyrábět i stroje do vesmíru. Konkrétně má společnost v plánu touto technologií snížit náklady na výrobu chystané rakety Ariane 6, která má zkušebně odstartovat okolo roku 2020. Oproti předchůdci, Ariane 5, by se cena nové rakety mohla částečně díky 3D tisku snížit až na polovinu, což je v kosmickém průmyslu nemalý skok.

Zdroje: engadget.com, phys.org
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře