Dvounohý robot Marlo používá speciální algoritmy k pokoření obtížného terénu

Dvounohý robot Marlo používá speciální algoritmy k pokoření obtížného terénu
, , aktualita
Michiganská univerzita představila schopnosti svého dvounohého robota. Ten se pyšní především svou obratností na různých obtížných terénech. Držet rovnováhu na dvou končetinách totiž není pro roboty jednoduché.reklama
Roboti, kteří dokážou chodit po dvou končetinách, nejsou ničím novým, vyrobit však robota, který si zvládne sám poradit s různými druhy povrchů a překážek, už ale není tak snadné. Skvělou práci odvedlo Boston Dynamics se svým humanoidním robotem Atlasem. Společnost zveřejnila video, ve kterém si Atlas pochoduje po lese a po louce a s nerovnostmi v terénu si zvládne poradit. Za zmínku stojí i dvounohý robot od AMBER Lab, který je zaměřený na rychlý běh.

Michiganská univerzita vyvíjí podobného robota se dvěma končetinami, kterého pojmenovali Marlo. Vědci se zaměřili hlavně na to, aby si tento robot dokázal poradit s neznámým terénem. Robot si díky celé sbírce algoritmů může vybrat ten správný styl chůze a také správné tempo, které jsou k překonání nerovností či překážek potřeba. Přímo za chůze si Marlo volí z 15 stylů, přičemž jeho volba je založena na povrchu a sklonu terénu. Vývojáři schopnosti svého robota testovali na malé vrstvě sněhu, při scházení strmého kopce a  a na terénu s nejrůznějšími překážkami v laboratoři.


"Robot nemá ve svých drobných chodidlech žádný cit, ale dokáže vnímat úhly svých kloubů. Například úhly kolenních či kyčelních kloubů a také otočení trupu. Je to jako chůze se zavázanýma očima a na chůdách," prohlásil Jessy Grizzle, profesor elektrotechniky, informatiky a strojního inženýrství, který na projektu Marlo pracuje se svým týmem studentů. K dnešní podobě robota také přispěl Jonathan Hurst z Oregonské univerzity, který s Jessy Grizzem navázal spolupráci.

Robot Marlo má schopnost tzv. 3D chůze, což znamená, že se dokáže pohybovat do všech stran. Předchozí model robota od Michiganské univerzity zvládl pohyb jen ve dvou směrech, jmenoval se Mabel. Studenti, kteří jsou členy výzkumného týmu, prohlásili, že vyvinout robota, který by dokázal slušně zvládat 3D chůzi, byl celkem tvrdý oříšek.


Jedna řídící jednotka robota Marlo má na starosti rovnováhu při pohybech dopředu a dozadu, ta druhá se stará o držení rovnováhy do stran. Celý stroj je ovládán pomocí ovladače Xbox - takto se robotovi zadá, jak rychle se má pohybovat a v jakém směru. Který styl chůze si Marlo vybere a jakým způsobem se popere s terénem, to už je pak čistě na něm. Vědci se však snažili, aby chůze robota byla co nejpřirozenější.

Robot Marlo ale není dokonalý. Pokud je na takto obtížném terénu nucen dělat prudké zatáčky nebo jiné rychlé pohyby, hrozí ztráta rovnováhy, na řešení tohoto problému však vývojáři pracují. Řídicí algoritmy od tohoto robota by mohly pomoct i jiným dvounohým robotům.

Dále tým, který má Marlo na svědomí, prohlašuje, že by tato technologie mohla znamenat budoucnost robotických protéz pro lidi, kteří ztratili končetinu. Tento projekt si tak své využití určitě najde.

Zdroje: engadget.com, umich.edu

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik