Google tvrdí, že 5,2 % uživatelů vidí nelegálně vloženou reklamu typu "ad injection"

Google tvrdí, že 5,2 % uživatelů vidí nelegálně vloženou reklamu typu "ad injection"
, , aktualita
Společnost Google ve spolupráci se třemi univerzitami provedla průzkum nelegálního vkládání reklam pomocí malwaru a jiných škodlivých programů. Dopracovali se k hrozivému číslu 5,2 % uživatelů, což jsou miliony lidí.reklama
Reklama dnes hýbe světem. Najdete ji všude, někde naprosto zbytečně obtěžuje, někde alespoň pomáhá zlevnit výsledné produkty (noviny a weby pro čtenáře zdarma nebo za přijatelnější cenu, můžete díky ní prozatím zdarma poslouchat hudbu na Spotify nebo YouTube,...). Bohužel, některé společnosti si našly cestu, jak množství reklamy na internetu ještě zvýšit a pochopitelně ve svůj prospěch. Internetová reklama se totiž obvykle platí za zobrazení nebo za kliknutí a zisk z reklamy se posléze dělí mezi poskytovatele místa (např. web) a reklamního poskytovatele (např. systém Google AdWords). A některé firmy přišly na to, jak se stát "poskytovateli" místa v podstatě všude.


Google logo


Této technice se říká "ad injection" a jde o vpravení reklamních bloků do stránek, kde by žádná taková reklama za normálních okolností být neměla. Na svědomí to mají různé malware programy, které se často nachází jako dodatkový software k nejrůznějším programům staženým z internetu. Škodlivý software pak detekuje internetový prohlížeč a "narve" do všech stránek reklamy navíc (zpravidla s hláškou "Ads by ...").

Oběti se pak zobrazuje klidně několikrát více reklamy, než by na stránce bylo normálně. Pokud klikne na takovou reklamu, provozovatel webu pochopitelně nedostane vůbec nic (jeho web je v pořádku, infikován je totiž jen prohlížeč uživatele) a tvůrce nelegální reklamy získá podíl za zprostředkování reklamy, protože reklama byla zobrazena s jeho referenčním kódem, ačkoli ne webu, který není jeho. Pokud jde o Google, jeho snahy řešit problém jsou také finanční. Pokud se na stránkách, kde je reklama Googlu, vyskytuje navíc i mnoho další reklamy jiných systémů, je pravděpodobnost kliknutí na jeho reklamu nižší a utíkají mu peníze.

Problémem není ale jen samotná reklama, ale také to, že tyto škodlivé programy mohou dělat i více věcí než jen vkládat reklamy. Mohou monitorovat vyhledávání, vstupy z klávesnice a další detaily, což je už i bezpečnostní riziko. Google ve spolupráci s univerzitami Berkeley, Santa Barbara a Kalifornskou univerzitou provedl výzkum, který se věnoval právě tomuto tématu. Bylo zjištěno, že 5,5 % IP adres (5,2 % uživatelů) vykazovalo problém s nelegálně vkládanými reklamami, což bylo konkrétně přes 5,3 milionu uživatelů, kteří jsou obtěžováni nejen sníženým komfortem brouzdání, ale také je ohrožena jejich bezpečnost na síti. Nejvíce napadených počítačů je v Jižní Americe, Jižní a Jihovýchodní Asii, kde infekce přesahuje i přes 10 % počítačů. Naopak Severní Amerika má jen 2,6 %, Evropa se pohybuje mezi 3-4,5 % a Japonsko a Jižní Korea mají pouhých 0,6 %. Osobně jsem už několika známým párkrát čistil takto infikované počítače, takže skutečně nejde o ojedinělý problém.

Naprosto nejčastějším systémem je velmi známý Superfish (3,92% zastoupení), který způsobil pořádnou aféru společnosti Lenovo, která jej instalovala na své počítače. 50 % uživatelů bylo tak neopatrných, že mělo rovnou dva a více nelegálních systémů reklam (nejčastěji Superfish s JollyWallet nebo s Visadd), 30 % lidí mělo dokonce čtyři systémy a více! Google našel více než 50 tisíc doplňků do prohlížečů a přes 34 tisíc aplikací, které podobný systém reklam obsahují. Google měl ale bezpečnostní problém i sám u sebe a ze svého vlastního Chrome Web Store pak odstranil 192 škodlivých doplňků.

Zdroj: blogspot.cz, wsj.com
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik