Google začne v Chrome ještě letos blokovat Flash

Google začne v Chrome ještě letos blokovat Flash
, , aktualita
V minulém roce dostal Flash několik tvrdých ran. Jednak se objevila řada exploitů, ale především se velké internetové společnosti rozhodly, že začnou tuto platformu opouštět. Nyní se Google rozhodl, že je na čase přímou podporu ukončit.reklama
Už dříve se tak rozhodla například Mozilla, která začala ve výchozím nastavení Firefoxu blokovat všechny verze Flashe a pak následoval Google. Ten se ale od září minulého roku odhodlal zatím jen k tomu, aby vypnul automaticky přehrávané reklamy ve Flashi. Pak Flash dostal další ránu od Facebooku, který se rozhodl jej dále nevyužívat. Tato kdysi mocná platforma, jež bývala před lety neodmyslitelnou součástí webu, tak dle všeho brzy zmizí a nedá se říci, že by to bylo k neprospěchu věci. Uživatel má dnes Flash spojen především s vysokým vytížením procesoru, což trápí zvláště mobilní počítače, ale také s řadou závažných bezpečnostních chyb.

Google se tak rozhodl, že ještě v tomto roce bude Flash v prohlížeči Chrome odložen na vedlejší kolej. V rámci přístupu "HTML5 by Default" bude Chrome nastaven tak, aby už nikdy na stránkách nevyužíval Flash a pokud to snad uživatel bude chtít, může si založit whitelist, čili seznam s povolenými weby. Google Chrome tak bude i nadále vybaven plug-inem s vlastní verzí přehrávače Flashe, což však neznamená, že by tuto platformu v Googlu měli tak moc rádi. Spíše tím chtěli zajistit, aby méně uživatelů používalo staré a snadno napadnutelné verze. Až se tedy Google rozhodne Flash odstavit, zmíněný plug-in bude neaktivní a nebude nahrávat obsah ve flashi, ani když jej stránka bude obsahovat. Když ale nebude moci nabídnout zobrazení obsahu v HTML5, prohlížeč nám nabídne možnost Flash zase zapnout, a to buď pro danou stránku dočasně, nebo natrvalo.

Tento přístup firmy Google by měl zajistit, aby ještě více provozovatelů webů a reklamních společností začalo využívat HTML5, což je v souladu s tím, že firma sama před několika měsíci ohlásila postupné vyřazení flashových reklam z AdWords. To se má stát právě ještě v tomto roce a zájemci mohou podávat žádosti pro flashové reklamy na AdWords do konce června.

Google také sám vytvoří jakýsi úvodní seznam povolených stránek, který jich bude čítat zhruba deset a půjde například o Amazon. Ty dostanou výjimku, jež bude platit po další následující rok a pak už si v nich uživatel bude muset zapnout Flash sám.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek