Humanoidní robot Atlas balancuje na jedné noze

Humanoidní robot Atlas balancuje na jedné noze
, , aktualita
Aby se humanoidní roboti dokázali pohybovat jako skutečný člověk, musí se vědci ještě hodně snažit. I tak už existují roboti, kteří jsou poměrně pokročilí. Mezi ně patří i robot Atlas, který nyní balancuje na jedné noze.reklama
Humanoidní roboti jsou velmi oblíbení, není ale vůbec jednoduché vyrobit stroj, který se zvládne pohybovat po dvou končetinách tak, jako to dokáže člověk. Společnost Boston Dynamics je už známá svými roboty, mezi něž patří i humanoid, který dostal jméno Atlas. Kromě něj má společnost ve svém repertoáru ještě mnoho dalších robotů, kteří se inspirují například i zástupci ze zvířecí říše. Mezi nimi je čtyřnohý BigDog či menší a šikovný SpotMini, který je určen pro pomoc v domácnosti.

Institute for Human & Machine Cognition, který má na starosti Atlasovy ovládací algoritmy, zveřejnil video, v němž se robot předvádí při balancování na jedné noze. Ale nejedná se o obyčejné uržování rovnováhy na rovném povrchu. Robot se nejdřív podpírá i druhou končetinou o kvádr položený na zemi, poté však i tuto nohu zvedne a balancuje na přibližně 2 centimetry široké dřevěné desce jen s pomocí jednoho chodidla.


I ve videu jde vidět, že to není pro robota nic snadného. Vědci z IHMC přiznávají, že tak dlouhá výdrž při balancování pro něj byla spíše štěstím. Není totiž obvyklé, že by Atlas vydržel tak dlouho, na videu je to však téměř půl minuty. Na konci videa už jde vidět, že robot ztrácí rovnováhu a před tím, než spadne, se už celý třese a kroutí ve snaze se ještě chvíli udržet.

Lidé by se s podobným úkolem porovnali poměrně snadno, u současných robotů už to tak jednoduché není. I tak je ale každý pokrok krokem vpřed, protože humanoidní robot musí být v praxi schopen zvládat různé typy terénu a všemožné překážky.

Zdroj: Engadget

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře