JEDEC certifikoval GDDR5X, dočkáme se jich na nových kartách?

JEDEC certifikoval GDDR5X, dočkáme se jich na nových kartách?
, , aktualita
Asociace JEDEC nedávno dokončila a zveřejnila specifikace pamětí HBM2, na jejichž vysoké propustnosti částečně stojí a padá úspěch další generace grafických karet. Nyní ale JEDEC certifikovala také vylepšené paměti GDDR5.reklama
Hotové specifikace pamětí HBM2 jsou příslibem toho, že se tyto paměti skutečně objeví vedle nových čipů AMD Polaris a NVIDIA Pascal. Počítá se s nimi ovšem pouze pro ty výkonnější čipy, zatímco mainstream má zůstat u GDDR5, ovšem je tu také jistá naděje, že to nakonec budou podstatně rychlejší GDDR5X. Ty mají potenciál dostat svou propustnost na půl cesty mezi HBM1 a HBM2, tedy nad 700 GB/s.

Pamětem GDDR5X jsme se věnovali už v říjnové aktualitě, a tak dnes víme, že mají potenciál dostat se na dvojnásobnou propustnost dnešních GDDR5, tedy na 16 Gb/s na čip, i když tedy zpočátku to bude maximálně 12 Gb/s. Navíc se předpokládá snížení jejich napájecího napětí z 1,5 V na 1,35 V, což přinese i snížení spotřeby.

Jejich výrobu si vezme na starosti americký Micron a je otázka, zda nebude jejich jediným výrobcem, přičemž na podzim se ještě říkalo, že jejich výroba začne nejspíše až ke konci tohoto roku. Pokud by tomu tak bylo, pak bychom nemohli očekávat, že je nejbližší generace karet AMD a NVIDIA využije, ale zatím nemáme důvod předpokládat, že by Pascal a Polaris nové GDDR5X skutečně využily.

GDDR5X budou moci bojovat s HBM2 pouze tím, že jde o paměti vycházející ze známé a sedm let používané technologie. Jinak souboj prohrávají s ohledem na celkový výkon, poměr výkonu a spotřeby, nároky na prostor i paměťovou hustotu. Samsung již vyrábí 4Gb čipy, které umožní kolem GPU osadit 16 GB HBM2 a brzy má začít i s výrobou 8Gb čipů pro 32 GB paměti na GPU. Aktuální kapacita GDDR5 je 1 GB na čip a i kdyby to GDDR5X zdvojnásobily, přesto by na HBM2 neměly.

Certifikace GDDR5X společností JEDEC je jistě posová blíže k praktickému nasazení, ale stále není jasné, zda se toho ujme AMD, nebo NVIDIA, nebo obě společně a v jaké generaci karet se tyto čipy uplatní. Stále je možné, že na trhu budou koexistovat moderní karty s HBM2, GDDR5X i starými GDDR5.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek