www.svethardware.cz
>
>
>

Konsorcium automobilek Audi, BMW a Daimler koupilo mapy Nokia HERE za 2,8 miliardy EUR

Konsorcium automobilek Audi, BMW a Daimler koupilo mapy Nokia HERE za 2,8 miliardy EUR
, , aktualita
To, co se šuškalo, se i stalo. Konsorcium tří německých automobilek Audi AG, BMW Group a Daimler AG odkoupilo od Nokie její mapovou divizi HERE, za kterou zaplatí okolo 2,8 miliardy EUR. Po prodeji mobilní divize je to tak další prodej části této společnosti.reklama
Není tomu tak dávno, co Nokia prodala svou divizi mobilních telefonů Microsoftu. Nyní se od Nokie odděluje její další velká část, mapová divize HERE. Tu včera odkoupilo konsorcium tří německých automobilek Audi AG, BMW Group a Daimler AG (mateřská společnost Mercedesu) za 2,8 miliardy EUR. O tomto kroku se spekulovalo již delší dobu, mezi zájemci byl údajně i Apple a vedle zmíněných automobilek se hodně spekulovalo zejména o Uberu.


Nokia HERE


HERE má dnes 6454 zaměstnanců a za první pololetí roku 2015 zaznamenala tato divize příjmy 552 milionů EUR, což stačilo na vytvoření zisku 28 milionů EUR. Připomeňme, že mapy HERE vznikly převzetím Navtequ, za který Nokia v roce 2007 dala 8,1 miliardy dolarů. Nyní tedy tato mapová divize jde opět o dům dál a celý obchod by měl být ukončen na začátku roku 2016. Do té doby budou zaměstnanci nadále spadat pod Nokii.

Všechny tři automobilky mají v nákupu stejný podíl. Jejich cílem je zlepšení navigací a postupný vývoj k autonomním vozidlům, která se díky přesným mapám budou moci lépe ovládat a navigovat. Konsorcium automobilek patrně přizve ke spolupráci i jiné automobilky, aby investovaly do dalšího vývoje map. Zatím není úplně jasné, co se stane s mapami HERE pro mobilní zařízení. Některé zdroje hovoří o tom, že by měly zůstat dále zdarma k dispozici. Uvidíme. Nokia se nyní s nákupem Alcatel-Lucent za 16,6 miliardy dolarů v dubnu 2015 chce specializovat na telekomunikace a pořád se hovoří o tom, že od roku 2016 začne licencovat nové mobilní telefony.

Zdroj: gizmodo.com, phonearena.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek