www.svethardware.cz
>
>
>

NASA vypustí sondu k asteroidu, sledovat můžete živě

NASA vypustí sondu k asteroidu, sledovat můžete živě
, , aktualita
Dnes v noci našeho času by měla startovat raketa Atlas V, která s sebou ponese sondu OSIRIS-REx. Jejím cílem bude asteroid, z nějž by měla zpět na Zemi dopravit vzorky materiálu pro další zkoumání.reklama
OSIRIS-REx je zkratkou pro předlouhé označení "Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer". Cílem této mise je studovat asteroid 101955 Bennu, který by měl být plný uhlíku a v roce 2023 by se vědci měli dočkat navrátivších se vzorků. Z nich chtějí zjistit další informace o vzniku a vývoji našeho systému, do čehož spadá i formování planet a zdroj organického materiálu, z nějž mohl vzniknout život na Zemi. OSIRIS-REx bude také první americká sonda, která k nám dopraví vzorky z asteroidu, pokud samozřejmě bude úspěšná.

Tato mise přijde NASA na cca 800 milionů dolarů, do čehož se ale nepočítá start rakety Atlas V, který stojí 183,5 milionu. Samotnou sondu postavila společnost Lockheed Martin, která ji také otestovala a jedná se o třetí misi zahrnující vyslání sondy do hloubky Sluneční soustavy v rámci programu New Frontiers. Dříve to byla sonda Juno, která aktuálně dělá astronomům radost kroužíc kolem Jupiteru a pak New Horizons mířící do Kuiperova pásu.

OSIRIS-REx bude startovat na raketě Atlas V dnes v 19:05 místního času, což u nás znamená dnes v noci 01:05, čili už v pátek. Start budete moci sledovat na NASA TV, popřípadě přímo v následujícím video streamu.


Celá mise tak bude trvat přibližně sedm let, přičemž sonda by měla dorazit k asteroidu Bennu už v srpnu roku 2018. Pak jej bude zkoumat, aby zjistila, odkud bude nejlepší si vzít vzorek a dle očekávání by měla na Zemi přivézt přinejmenším 60 gramů. Tento vzorek asteroidu bude pochopitelně neocenitelný v tom, že na rozdíl od zbytků těles, která samovolně přiletěla skrz atmosféru, bude relativně netknutý a nekontaminovaný. Sonda se pak od asteroidu odpoutá dle plánu v březnu 2021 a v září 2023 se vrátí na Zemi.

Zdroj: NASA

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře