www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA nechce podporovat Vulkan na kartách Fermi

NVIDIA nechce podporovat Vulkan na kartách Fermi
, , aktualita
Společnost NVIDIA se dříve vyjádřila, že grafické karty s čipy Fermi, tedy série GeForce 400 a 500, mohou být využity s API Vulkan. Nyní však oznámila, že příslušné ovladače pro tyto karty nepřipraví. Jaký má pro to důvod?reklama
Ten je jednoduchý. Dle NVIDIE jsou karty GeForce 400 a 500 s GPU generace Fermi už příliš staré a jejich základna je už moc malá na to, aby se vůbec obtěžovala s podporou API Vulkan. Ve vyjádření se konkrétně píše, že "V této době neplánujeme podporu GPU třídy 4 a 5 (Fermi). Nejde o technologický problém, ale o příliš malou základnu. Pokud vám to vadí, kontaktujte prosím svého lokálního zástupce NVIDIE a dejte nám vědět." To prohlásil inženýr Jeff Bolz na setkání organizovaném skupinou Khronos.

Někteří majitelé karet s čipy Fermi budou tedy možná zklamaní, ale od NVIDIE jde o celkem logciký krok. Však tato GPU jsou již šest let stará a NVIDIA od té doby přišla se dvěma generacemi karet s čipy Kepler a jednou s čipy Maxwell, které během několika měsíců nahradí další generace. Navíc je třeba si uvědomit, že Vulkan 1.0 už je sice na světě, ale v této době je známá pouze jedna hra, která jej podporuje a ta navíc ještě ani není hotová. Bude tedy ještě dlouho trvat, než se na trhu objeví větší nabídka her či aplikací s podporou Vulkanu a během toho budou Fermi dále stárnout. Už nyní nedosahují ani poloviny výkonu aktuální generace Maxwell a pokud se vyplní naše představy o nových grafikách AMD Polaris a NVIDIA Pascal, ani zdaleka nebudou moci soupeřit ani s novým low-endem, což nyní ta nejlepší z nich ještě může. Ale i GTX 580 už zaostává (GTX 590 je tedy lepší než GTX 950, ale přeci jen jde o dvoučipovou kartu).

NVIDIA tak asi očekává, že pokud majitele karet Fermi, kteří mají zájem o upgrade, k tomu nedonutily aktuální modely Maxwell, pak Pascal to určitě zařídí. Ostatně kdy jindy, než s příchodem karet slibujících až dvojnásobný výkon oproti současné generaci, bychom měli své počítače upgradovat?

Co se týče konkurenčního AMD, pak to plánuje podporu Vulkanu na všech kartách s architekturou GCN, což znamená od generace Radeon HD 7000. Tu následovaly už Rx 200 (když pomineme OEM sérii HD 8000) a pak už aktuální Rx 300. Radeony HD 7000 přitom přišly na trh na začátku roku 2012 a brzy poté je následovaly první GeForce 600, takže v tomto ohledu je na tom AMD stejně jako NVIDIA. Pokud se ale zaměříme na aktuální podporu Vulkanu, pak je na tom lépe právě NVIDIA, která již nabízí ovladače karet s čipy Kepler a Maxwell na Windows i na linuxových systémech včetně Steam OS.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek