www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nvidia Pascal GP100: 4096bitová sběrnice a paměti HBM2

Nvidia Pascal GP100: 4096bitová sběrnice a paměti HBM2
, , aktualita
Na webu se objevila informace, že NVIDIA již dokončila práce na čipu GP100 nové architektury Pascal, a nyní již tak může začít proces výroby prvního prototypu. Co tedy od něj můžeme očekávat a kde bude vyráběn?reklama
Pokud má NVIDIA představit svůj velký čip GP100 s architekturou Pascal v příštím roce, jak se všeobecně očekává, je tedy už na čase, aby měla dokončen jeho návrh a začalo se pracovat na prvních prototypech. Jejich výroba se už dle nejnovějších zpráv připravuje, a to nepřekvapivě v továrnách firmy TSMC, kde mají být produkovány procesem 16FF+ (16nm FinFET Plus), který má představovat výrazný krok kupředu oproti doposud používané 28nm technologii. Tomu odpovídá i fakt, že TSMC už umí vyrábět 16nm čipy ve velkém, jak se tato firma nedávno pochlubila, takže potřebný proces by pro NVIDII měl být připraven. AMD shodou okolností odeslalo k pilotní výrobě své první čipy pro FinFET, mezi nimiž by mohl být i Greenland, čili nové GPU, které bude soupeřit právě s GP100. Vypadá to tedy, že AMD a NVIDIA jsou v tomto závodě bok po boku.

Mezi hlavní vlastnosti GPU Pascal ve verzi GP100 patří 4096bitová sběrnice a čtyři paměti 8-Hi HBM nebo 4-Hi v případě klasických GeForce (číslo značí počet navrstvených paměťových čipů). 8-Hi by tedy měl využít nástupce dnešního modelu TITAN X i nových profesionálních Quadro a Tesla a 4-Hi pak náhrady za GeForce GTX 980 a podobné. Jde tedy již o druhou generaci pamětí HBM, která tak v případě 4-Hi verzí nabídne kapacitu 4GB na čip a 8-Hi ji mají dvojnásobnou. Je také zřejmé, že NVIDIA bude muset využít vlastní verzi křemíkového spoje (tzv. interposer), který zajistí spojení pamětí a GPU pomocí oné masivní 4096bitové sběrnice. S tím by neměl být problém, však AMD už takovou komponentu používá u svých nových Radeonů Fury. A konečně, nové paměti HBM2 budou fyzicky taktovány na 1 GHz, takže nabídnou dvojnásobnou propustnost v porovnání s HBM1, čili teoreticky 1 TB/s.

TSMC 16FF+ má nabídnout v porovnání s 28nm procesem (28HPM) o 65% vyšší výkon výsledných čipů, cca dvojnásobnou hustotu prvků a o 70% nižší spotřebu stejně výkonných čipů. To vypadá velice dobře, ale ještě lepší proces by mohla mít k dispozici společnost AMD, která ale stále neoznámila, jakým procesem bude svůj Greenland a celou rodinu Arctic Islands vyrábět. Může to být také 16nm od TSMC, ale také 14nm proces GlobalFoundries a Samsungu.

AMD by kromě potenciální výhody ve 14nm procesu mohlo mít ještě jednu, a to prioritní přístup k pamětem HBM2. Firma totiž na jejich vývoji spolupracovala s jejich výrobcem, společností SK Hynix, takže není divu, že odměnou je přednost v odběru hotových kusů před kýmkoliv jiným. V závodu o uvedení další generace grafických karet, která by dle všeho měla znamenat velké oživení trhu díky slibnému nárůstu výkonu, bychom si tedy nyní vsadili právě na AMD. A že tato firma potřebuje velký úspěch jako sůl.

NVIDIA samotná poukazuje především na nové technologie, které Pascal přinese. Jde především o rozhraní NVLink, skrz něž bude moci toto GPU komunikovat s různými procesory. Jak ukazuje výše uvedený obrázek, jde o výrazně rychlejší náhradu za PCI Express 3.0, která dosáhne datové propustnosti 80 GB/s, čili oproti 16linkovému PCIe 3.0 bude 5x rychlejší. Půjde ale o technologii, která se využije především v pracovních stanicích a serverech a zájem o ni vyjádřila už společnost IBM, která ji chce využít v připravovaných serverech s CPU Power.

Zdroj: WCCFtech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik