www.svethardware.cz
>
>
>

OSIRIS-REx úspěšně odstartoval a je na cestě k asteroidu

OSIRIS-REx úspěšně odstartoval a je na cestě k asteroidu
, , aktualita
Dnes v noci našeho času NASA vyslala na palubě rakety Atlas V sondu OSIRIS-REx, která tak započala svou sedmiletou misi. Ta bude rozdělena na tři části, a sice putování k asteroidu Bennu, sběr vzorku a nakonec návrat na Zemi.reklama
Jde o vůbec první misi tohoto typu, o kterou se NASA pokusila a my už můžeme říci, že má za sebou dobrý start. K asteroidu 101955 Bennu by měl OSIRIS-REx dorazit v srpnu roku 2018 poté, co v příštím roce provede u Země gravitační manévr, aby zrychlila. Do roku 2021 bude asteroid zkoumat, zajistí vzorky a pak se vydá na cestu zpět, která by měla vyvrcholit v září 2023, a to konkrétně 24. září. Měla by tak přiletět už v době 7nm procesorů a příprav na vyslání prvních lidí na Mars, i když nyní to vypadá, že SpaceX se bude potýkat s výrazným zpožděním svého vesmírného programu.

Raketa Atlas V odstartovala včera v 19:05 místního času z Kennedyho vesmírného centra na Floridě v konfiguraci 411 využívající motory RD-180 na tekuté palivo a navíc jeden menší raketový přídavný motor na pevné palivo, který byl k raketě "přilepený" z jedné strany. To je trošku podivní konfigurace, ale start proběhl bez problémů, jak se můžete podívat na následujícím videu. Přídavný motor se pak úspěšně oddělil a Atlas V pokračovala dále a vyslala svůj náklad pryč od Země a jejího gravitačního vlivu.


OSIRIS-REx tak trochu navazuje na japonskou misi Hayabusa, která zajistila první vzorek z asteroidu už v roce 2010, ale šlo ani ne o jeden gram materiálu. NASA si chce ale přivézt přinejmenším 60 gramů z asteroidu Bennu, ale pokud to půjde dobře, může mít vzorek až dva kilogramy. A jak ho chce vůbec získat? V plánu je přiblížit se k asteroidu a zasáhnout jej výronem plynu, který má uvolnit materiál, jenž pak bude postupně sebrán. Tento moment ukazuje přiložený obrázek.

Vědci doufají, že Bennu je alespoň několik miliard let starý a díky tomu nám vyjeví něco z minulosti naší soustavy a možná nám i pomůže zjistit, kde se na Zemi vzal život. Musíme si ale počkat dalších sedm let jen na to, až OSIRIS-REx přiveze potřebné vzorky a další čas zabere jejich následná analýza. Díky očekávanému množství by ji ale mělo provádět hned několik výzkumných týmů. A stejně tak není zajištěno, že se vše podaří, ale držme jí palce.

Zdroj: KitGuru

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek