www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

AMD Kabini: 25W APU a zbrusu nový socket

AMD Kabini: 25W APU a zbrusu nový socket
, , recenze
Nedávno společnost AMD uvedla na trh zbrusu novou čipovou sadu, která dostala označení AM1 a je určena pro úsporná desktopová APU rodiny Kabini. My si dnes jedno takové vyzkoušíme v několika testech.reklama
Platforma AMD AM1 byla oficiálně představena na začátku března a namířila si to přímo do sektoru levných a méně výkonných desktopových PC. Když si připomeneme novinky z poslední doby, pak dle nich právě tato PC by měla podporovat růst jinak celkově upadající kategorie. Z druhé strany bude jako vždy držet kategorii PC nad vodou herní hardware či výkonný hardware pro nadšence a uživatele potřebující velmi vysoký výkon. Normální počítače, jež bychom mohli označit za domácí nebo kancelářské modely, jsou naopak v dnešní době spíše na okraji zájmu, což platí dvojnásob pro desktopové modely ve velkých počítačových skříních typu Middle Tower.

Uživatelé nejsou hloupí, aby neviděli, že počítač může být dnes velmi malý, kompaktní a úsporný. Nemusí jít tedy o velkou kovovou krabici, v níž převažuje volný prostor určený komponentům, které si její majitel nikdy nezakoupí. A stejně tak není třeba živit energeticky náročné procesory, grafické karty a napájet je zdrojem, jehož maximální výkon daleko převyšuje jejich spotřebu. To samozřejmě v případě, že na svém počítači spouštíme kancelářské aplikace, webový prohlížeč, díváme se na filmy, a nepotřebujeme tedy vysoký výkon. Právě na ně myslí Intel NUC, Gigabyte BRIX a další, ovšem dnes si představíme platformu, která je kompromisem mezi tradičními desktopy a novými modely nettopů.

Když se podíváte do příslušné sekce věnované socketu AMD AM1, najdete tam aktuality o nových základních deskách, mezi nimiž se objevují formáty Mini-ITX a Micro-ATX. S jejich pomocí si nelze postavit PC o podobných rozměrech, jaké mají Intel NUC, ale zase máme volnost výběru. Dnes už totiž na trhu existuje dost různých skříní určených pro formát Mini-ITX, jež se od sebe často velmi liší. Navíc si můžeme namísto zdroje formátu ATX nainstalovat i menší SFX, pokud tedy vybraná skříň rovnou nenabídne vlastní zdroj. V tomto ohledu je pak zajímavý model desky ASRock AM1H-ITX, který má jako alternativu pro klasický zdroj napájení pomocí externího 19V adaptéru.
ASRock AM1H-ITX s kulatým napájecím konektorem v levém rohu


Procesory Kabini pro socket AM1 jsou tedy určeny k tomu, aby si uživatelé mohli sami sestavit vlastní úsporný počítač s výkonem akorát tak pro surfování po webu, multimédia a nenáročné hry. Nabídka procesorů Kabini byla ještě nedávno prezentována takto:


AMD AM1 Kabini
AMD FT3 Kabini
Ikona Odkaz na databázi
A6-5350
A4-5150
E2-3850
E1-2650
A6-5200
E1-2500
Jádra / Vlákna
4/4
4/4
4/4
2/2
4/4
2/2
CPU MHz
2050
1600
1300
1450
2000
1400
GPU
HD 8400
HD 8400
HD 8280
HD 8240
HD 8400
HD 8240
GPU (shadery)
128
128
128
128
128
128
GPU MHz
600
600
450
400
600
400
L2 Cache
2MB
2MB
2MB
1MB
2MB
2MB
TDP
25 W
25 W
25 W
25 W
25 W
25 W


Specialitou a velkou novinkou je, že Kabini nepotřebují čipovou sadu, čili mají příslušné funkce plně integrované, a dá se tak mluvit o SoC (System on Chip). Dnešní čipové sady jsou pozůstatkem původní sestavy northbridge a southbridge, kde northbridge se staral o připojení paměťových modulů, případně obsahoval také grafické jádro, atp. Tyto funkce převzaly procesory již před lety, takže na moderních deskách najdeme už jen southbridge s nabídkou rozhraní SATA, USB, dodatečných linek PCI Express, apod. Platforma AM1 pro procesory Kabini tedy nepotřebuje ani tu, takže samotná APU mají v sobě integrovaná rozhraní, a to konkrétně dva SATA 6 Gbps, dva USB 3.0, osm USB 2.0, DisplayPort, HDMI a D-Sub.

Vedle toho tu je pochopitelně i paměťový řadič, který podporuje DDR3-1600 MHz s kapacitou až 16 GB, ovšem bohužel pouze v jednokanálovém zapojení. Výhodou je to, že základní desky mohou být díky tomu jednodušší, a tedy ve výsledku i velmi levné. Na druhou stranu většinou nabídnou pouze základní nabídku rozhraní v APU Kabini, čili uživateli pak musí stačit jen dva porty SATA. Pokud ne, musí s vybrat nějaký lépe vybavený model, jenž má třeba další porty SATA obsluhované samostatným kontrolerem nebo si přikoupit samostatný řadič v podobě karty. A to vše jsou výdaje navíc.

Kabini pro socket AM1 mají zatím ve všech případech dle uvedené tabulky stejné hodnoty TDP, a to 25 W, ačkoliv se podstatně liší. Však nejlepší model A6-5350 je vybaven čtyřmi procesorovými jádry Jaguar na frekvenci až 2050 MHz, grafickým čipem Graphics Core Next (GCN) s podporou DirectX 11.2 pracujícím až na 600 MHz a 2 MB L2 cache. Model E1-2650 má přitom jen dvě procesorová jádra na 1450 MHz, 400MHz grafiku a 1 MB L2 cache. Z toho je zřejmé, že v případě výkonnějšího procesoru bude asi více úřadovat turbo.
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře