Telekomunikační solární dron Googlu havaroval v Novém Mexiku

Telekomunikační solární dron Googlu havaroval v Novém Mexiku
, , aktualita
Společnost Google chce zavést internet i do chudších zemí pomocí solárních dronů společnosti Titan Aerospace. Prototyp tohoto dronu byl testován v Novém Mexiku, kde ale počátkem května bohužel havaroval.reklama
V dubnu 2014 koupil Google společnost Titan Aerospace, která se zabývala např. vývojem solárních dronů. Tehdy měl o tuto společnost velký zájem i Facebook. Google chce tyto drony využít k pokrytí chudších zemí internetem (pro tyto účely už testoval např. létající balóny nebo nízko letící satelity). Dron Solara 50 má délku 15 metrů a rozpětí křídel 50 metrů. Ta jsou pokryta solárními články, což by mělo dronu zajistit schopnost trvale se napájet, neboť létat má výšce 20 km, což je vysoko nad úrovní mraků a nemohou jej tedy ovlivnit výkyvy počasí. Létá rychlostí 104 km/h a ve vzduchu by měl vydržet po dobu 5 let. Za tu dobu nalétá 4,54 milionu kilometrů. Suchá hmotnost dronu činí 159 kilogramů (350 liber). Může nést zhruba 32 kilogramů telekomunikační a jiné techniky. Jeden dron by měl telekomunikačním signálem pokrýt plochu 17800 km2.


Titan Aerospace Solara 50


1. května Google prováděl testovací let tohoto dronu v Novém Mexiku na soukromé půdě. Dron se ale krátce po startu zřítil, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Nehodu však bude vyšetřovat americká National Transportation Safety Board. Důvodem je to, že dle tamějších zákonů se musí vyšetřovat nehody všech "letadel", která váží přes 300 liber. Solara 50 toto překonává o 50 liber (necelých 23 kilogramů). Nehodou se zabývá i další organizace FAA (Federal Aviation Administration), o které se poslední dobou hodně mluví v souvislosti s restrikcemi komerčního použití běžně dostupných dronů. Pokrytí chudých zemí internetem tak možná bude muset být trochu oddáleno.

Zdroj: bloomberg.com, sltrib.com, aerospace-technology.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek