Toyota investuje 50 milionů USD do vývoje chytrých aut na Standfordu a MIT

Toyota investuje 50 milionů USD do vývoje chytrých aut na Standfordu a MIT
, , aktualita
Automobilka Toyota je zatím známá spíše jako vývojář nových technologií pohonu pro budoucnost. Nově ale hodlá pracovat i na poli chytrých aut. Má v plánu investovat 50 milionů dolarů do vývoje na Standfordské univerzitě a MIT.reklama
Koncept chytrých aut se stále rozmáhá a přidávají se další a další automobilky. Společnost Toyota zatím pracovala spíše na poli pohonů do budoucna. Velmi dobře známý je její hybrid Toyota Prius, jehož čtvrtá generace se představí 8. září, nemluvě o hybridních verzích běžných modelů. Představila také vodíkové auto Toyota Mirai (na obrázku). Nově se chce ale vrhnout také na vývoj chytrých aut, která budou ovládána z čím dál větší části počítačem. Připomeňme, že s částečnou podporou řidiče při řízení už koketuje od 90. let.


Toyota Mirai


Vyhradila si tedy 50 milionů dolarů, které investuje do Standforské univerzity a MIT (Massachusetts Institute of Technology). Po dobu dalších pěti let by měly univerzity spolu s Toyotou vyvíjet technologie pro autonomní vozidla jak ve výzkumném centru v Silicon Valley, tak i v centru v Massachusetts. Na rozdíl od Googlu nebo Uberu, kteří vyvíjejí plně autonomní vozidla, Toyota není tak optimistická a nevěří, že by během následující dekády měla autonomní vozidla nějak rozumně fungovat. Místo toho se chce snažit jen převzít některé úkony, řidiči do značné míry pomáhat a soustředit se na zvýšení bezpečnosti provozu.


MIT logo


Jde např. o inteligentní asistenční systémy, které by měly rozpoznat, že se řidič plně nevěnuje řízení a případně převzít kontrolu nad řízením nebo řidiči pustit veselou písničku, když má špatnou náladu. Cílem projektu je také např. to, umožnit řidiči předat řízení vozidlu např. v zácpě nebo na dálnici, kdy řízení člověka nudí, ale přitom lidem umožnit plné řízení tehdy, když chtějí řídit. MIT se bude soustředit zejména na monitorování okolí a vyhnutí se kolizím (v týmu budou lidé mající zkušenosti s monitorováním okolí pomocí laserů a LIDARu), Standfordská univerzita zase na analýzu chování řidiče. Šéfem projektu je Gill Pratt, který původně pracoval v agentuře DARPA. Autonomní vozidla vedle Googlu a Uberu vyvíjí např. Nissan, Mercedes, Audi, Volvo, Ford, GM a Honda.

Zdroj: wired.com, nytimes.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik