www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

V předvečer příchodu Windows 10 stále bezpečně vedou sedmičky

V předvečer příchodu Windows 10 stále bezpečně vedou sedmičky
, , aktualita
Už na konci tohoto měsíce se dočkáme finální verze operačního systému Windows 10, a tak nebude na škodu, když se podíváme, jaký podíl na trhu mají ostatní systémy. Možná že už zanedlouho bude koláč vypadat zcela jinak.reklama
Na podíly desktopových operačních systémů na trhu jsme se podívali už letos v březnu a pak v květnu. Nyní máme tedy i aktuální výsledky, které si tak můžeme s těmi předchozími porovnat. Nejvýmluvnější budou grafy:
údaje z března
údaje za květen
aktuální stav


Podíl Windows 7 trošku zakolísal, ale nakonec překonal hranici 60 procent a je tak stále bezpečně nejpopulárnější desktopový operační systém. Windows XP zase používá stále méně uživatelů, zatímco podíl Windows 8.1 mírně roste (pozor, u posledního grafu si XP prohodily barvu s 8.1). Windows 7 a 8.1 tedy rostou především na úkor Windows XP a 8. Systém Windows 7 už má přitom ukončenou mainstreamovou podporu. Bezpečnostní a jiné aktualizace samozřejmě stále vychází, ale pokud máte jiný problém, musíte si pomoci sami, nebo si podporu Microsoftu zaplatit.

Nyní tedy můžeme jen čekat na to, jak s podíly na trhu zamává nástup Windows 10. Výchozí pozici přitom tento systém nemá vůbec špatnou, však dle aktuálního stavu má na bezplatný přechod na nový systém nárok přesně 77 % uživatelů desktopových systémů. Vycházíme samozřejmě jen čistě z uvedených čísel. Microsoft navíc sám aktivně nabízí možnost snadného upgradu na Windows 10 hned, jak bude systém dostupný. Stačí si jen všimnout malé ikonky v oznamovací oblasti, která umožní rezervovat si svou kopii.

Microsoft tedy už jistě má údaje o tom, kolik lidí si svou kopii již rezervovalo, ale bohužel se o ně nepodělil. My se tak zatím můžeme aspoň podívat na to, co je nového v nejnovějším sestavení Windows 10 10159. Dle ohlasů uživatelů tento build přináší především vylepšení celkové stability systému, neboť Microsoft se tentokrát zaměřil na debugging. To je naprosto logický přístup vzhledem k tomu, že 29. červenec se už blíží a případné další funkce mohou počkat, nyní potřebujeme hlavně stabilní systém. Přesto ale byla trošku předělána přihlašovací obrazovka s avatarem uživatele v kruhovém výřezu. Wallpaper v pozadí je také nový.

Důležité je tedy to, že sestavení 10159 lidé chválí jako stabilní a zatím nepřišli na nějaké zásadní nedostatky.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek