www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu v březnu 2015: vzestup Windows 7, pokles Windows XP

Zastoupení OS na desktopu v březnu 2015: vzestup Windows 7, pokles Windows XP
, , aktualita
Přinášíme aktuální statistiku zastoupení operačních systémů na desktopu od společnosti Netmarketshare. K žádné přelomové změně oproti únoru nedošlo. Přesto stoupl podíl Windows 7 a klesl podíl Windows XP. Dlouhodobé poměry jednotlivých platforem jsou stabilní.reklama
Celkové zastoupení operačních systémů na desktopu vypadá takto: Windows všech verzí mají dohromady 91,22 % (v únoru 91,57 %), OS X má 7,22 % (v únoru 6,90 %) a Linux má 1,50 % (v únoru 1,53 %). Souhrnně jde pouze minimální změny, pohybují se v rámci přesnosti měření. Nic zásadního se neděje a do příchodu Windows 10 se dít nebude. A podle našeho názoru ani „desítky“ nebudou mít znatelný vliv na dlouhodobě stabilní podíl OS X a Linuxu.


Podíl OS na desktopu - březen 2015


Mírné změny jsou v zastoupení jednotlivých verzí Windows. Windows XP celkem znatelně klesly na 16,94 % (minule 19,15 %), Windows Vista malilinko klesly na 1,97 % (minule 2,11 %), Windows 7 docela znatelně stouply na 58,04 % (minule 55,99 %) a Windows 8 a 8.1 se drží se 14,07 % tam, kde byly (minule 14,04 %).


Podíl OS na desktopu - březen 2015 - detailní


Vypadá to, že odchod z XP znamenal u daných uživatelů přechod na verzi 7. A neobliba „osmiček“ trvá, stejně jako obliba „sedmiček“. I přes aktuální pokles je zastoupení verze XP stále lehce vyšší než zastoupení verze 8 či 8.1. Dokonce ani ukončení podpory „ikspéček“ nebylo pro řadu uživatelů dostatečnou motivací k upgradu na novější verze. Určitě bude zajímavé, co se stane po příchodu Windows 10. Pro uživatele Windows XP nebude upgrade zdarma, takže se dá čekat, že k němu nejspíš moc ochotní nebudou.

Dlouhodobý trend přináší už druhý viditelný pokles zastoupení Windows XP během posledního roku, ale následný vzestup (jako mezi loňským listopadem a prosincem) se už asi čekat nedá. Dále dlouhodobě mírně stoupají Windows 7. Windows 8 a 8.1 si v souhrnu už nějakou dobu drží stabilní zastoupení. Jaké asi bude přijetí Windows 10, které jsou – mírně skepticky řečeno – jen částečně zdokonaleným pokračováním „osmiček“?


Podíl OS na desktopu - březen 2014 až březen 2015


Co asi říkají na tyhle grafy v Redmondu? Budou všechna vylepšení a změny ve Windows 10 stačit na to, aby dostatek uživatelů předchozích verzí přesvědčila k upgradu? U uživatelů Windows 8 a 8.1 to téměř jistě nebude problém, ale co uživatelé veleoblíbené verze 7? Ty nepřesvědčily „osmičky“ a „desítky“ na tom nemusí být o mnoho lépe.

Dost předčasných spekulací, do konce letošního roku (možná i později) uvidíme, jak to dopadne.

Zdroj: Netmarketshare
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek