www.svethardware.cz
>
>
>

11. generace iGPU Intelu slibuje výkon Vegy 8

11. generace iGPU Intelu slibuje výkon Vegy 8
, , aktualita
Intel už delší dobu nenavýšil výkon svých integrovaných grafických čipů v procesorech Core. S příchodem 11. generace iGPU by se to ale mělo změnit, a my můžeme očekávat srovnatelný výkon s Vegou 8 v moderních APU od AMD.
K oblíbeným
reklama
Intel si na rok 2020 chystá 12. generaci svých grafických čipů a jak dobře víme, půjde už i o výkonné čipy Arctic Sound, na nichž pracuje nová divize pod vedením Raji Koduriho. Pozdější 13. generace dostala označení Jupiter Sound, ale to se dostáváme ještě dále do budoucnosti. Naopak dříve přijdou iGPU 11. generace, která by měla po letech představovat opětovné zvýšení výkonu. Když se totiž podíváme na dosavadní vývoj mainstreamových iGPU v procesorech Intel, ten není zrovna raketový. 
 
 
Opakuji, že máme na mysli mainstreamová iGPU a ne grafické čipy Iris, Iris Pro nebo dokonce Vega M v procesorech Kaby Lake-G. Když bychom vzali v potaz i tato řešení a zvláště pak Vega M, pak by bylo třeba uznat, že Intel předvedl naopak velice slušný pokrok. Jenomže samotná Vega M jednak není jeho, ale od AMD a potom jde celkově o řešení, které svou cenou neobstojí proti kombinaci samostatného procesoru a grafické karty. Hraje se zde na vysokou míru integrace a celkově malé nároky na prostor, což obvykle něco stojí a z hlediska ceny a výkonu nejde o výhodná řešení. To ostatně platí i pro grafiky řady Iris. 
 
Za mainstream u Intelu považujeme iGPU úrovně GT2 a ta mají už od generace Broadwell pořád 24 jednotek EU, čili 192 shaderů na taktech přinejlepším jen mírně překračujících 1 GHz a to obvykle znamená necelý 0,5 TFLOPS výkonu v FP32. 
 
Pokud se má tedy grafika GT2 11. generace přiblížit k výkonu Vegy 8 v procesoru Ryzen 3 2200G, znamená to, že se musí její výkon více než zdvojnásobit, aby Intel dosáhl na oněch 1,1 TFLOPS. Ono se tedy očekává, že výkon nových GT2 bude alespoň 1 TFLOPS, ale i kdyby to bylo právě přesně tolik, i to by bylo velice slušné na prosté mainstreamové iGPU v CPU Core. 
 
Hrubý výkon je ale jen jedna věc, pak tu jsou i technologie, které se budou snažit maximalizovat jeho využití, a to je zmíněný dlaždicový rendering, pod nímž si můžeme představit rozdílnou kvalitu renderingu v různých částech obrazu.
 
11. generace se ukáže v procesorech Core generace Ice Lake tvořených 10nm procesem. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek