V budoucnosti při dlouhých letech vesmírem například na Mars budou astronauti potřebovat na cestu mnoho vybavení. Tým vědců z Evropské kosmické agentury (ESA) se zaměřil na lékařství v kosmu a zkoumá možnosti 3D biotisku. Dlouhá mise na Rudou planetu bude trvat i několik let a kosmonaut se nebude moct vrátit na Zemi, pokud se zraní. Je tedy třeba počítat s tím, že si astronauti musí dokázat se zraněním poradit sami.
S popáleninou či zlomeninou by astronautům měla pomoct technologie 3D tisku s pomocí biologických materiálů. Vědci z univerzitní nemocnice Technické univerzity Drážďany vyrobili 3D tiskem první vzorky umělé kůže a kostí. Léčba pacientů s pomocí 3D vytištěných částí těla je i na Zemi zatím v rané fázi, v budoucnu bude ale na dlouhých misích velmi důležitá, protože v kosmickém prostoru se lidské tělo neuzdraví tak snadno.
Vedoucí oddělení ESA, které dohlíží na projekt, prohlásil, že například v případě popálenin bude možné vytisknout novou kůži a nebude nutné použít skutečnou kůži z těla postiženého, což by mohlo způsobit komplikace. Vědci se také museli vypořádat s faktem, že jejich 3D tiskárna musí fungovat především ve stavu beztíže. Pro 3D tisk kostí používají kostní cement z fosforečnanu vápenatého, který funguje jako podpůrný materiál a tělo jej vstřebává při růstu kosti. Materiál na tištěnou kůži vytváří z krevní plazmy a dalších přísad.
ESA je se svou 3D biotiskárnou pro použití ve vesmíru zatím spíše na začátku cesty, jednou by ale mohla spolu s dalším vybavením pomáhat astronautům při misích na palubě kosmických lodí.
Zdroj: engadget.com