www.svethardware.cz
>
>
>

5G má v USA problém, hrozí rušení satelitů pro předpověď počasí

5G má v USA problém, hrozí rušení satelitů pro předpověď počasí
, , aktualita
Ve Spojených státech se rozhodli, že si vybudují 5G síť na frekvenci 24 GHz a FCC už vesele draží jednotlivá pásma. Na velmi podobné frekvenci ale pracují i satelity využívané pro předpovědi počasí a hrozí jejich rušení.
K oblíbeným
reklama
Mobilní 5G sítě mohou pracovat na nejrůznějších frekvencích od 600 MHz až po zhruba 70 GHz. V USA si nicméně nešťastně vybrali frekvenci 24 GHz a mnozí odborníci bijí na poplach. Velmi podobnou frekvenci, konkrétně 23,8 GHz, totiž používají satelity pro měření koncentrace vodních par využívaných při stanovování předpovědí počasí. Právě velmi podobná frekvence obou technologií hrozí tím, že se budou vzájemně rušit. Předpovědi počasí by tak mohly být ve výsledku nepřesné. Kritika na stranu FCC, která už začala dražit frekvenční pásma, se strhla z více stran.
 
Předpověď počasí
 
ilustrační snímek, zdroj: NASA/JPL-Caltech/NOAA
 
Předně jsou to samotné ozbrojené síly USA jako třeba námořnictvo. Požaduje se, aby se nejprve prozkoumal účinek na satelity NASA a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) a své obavy vyjádřila i American Meteorological Society (AMS). US Army hovoří o tom, že hrozí částečné až úplné znemožnění měření pomocí těchto satelitů a tím i ohrožení na to navázaných operací. Vedle armády se hovoří i o negativním dopadu na další vládní složky, komerční rybolov a další miliony Američanů, kteří ke své práci vžadují přesné modely počasí. Všechny jiné země kromě USA se při budování 5G sítí snaží pásmu okolo 24 GHz vyhýbat právě kvůli výše zmíněným důvodům.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů