www.svethardware.cz
>
>
>

5G má v USA problém, hrozí rušení satelitů pro předpověď počasí

5G má v USA problém, hrozí rušení satelitů pro předpověď počasí
, , aktualita
Ve Spojených státech se rozhodli, že si vybudují 5G síť na frekvenci 24 GHz a FCC už vesele draží jednotlivá pásma. Na velmi podobné frekvenci ale pracují i satelity využívané pro předpovědi počasí a hrozí jejich rušení.
K oblíbeným
reklama
Mobilní 5G sítě mohou pracovat na nejrůznějších frekvencích od 600 MHz až po zhruba 70 GHz. V USA si nicméně nešťastně vybrali frekvenci 24 GHz a mnozí odborníci bijí na poplach. Velmi podobnou frekvenci, konkrétně 23,8 GHz, totiž používají satelity pro měření koncentrace vodních par využívaných při stanovování předpovědí počasí. Právě velmi podobná frekvence obou technologií hrozí tím, že se budou vzájemně rušit. Předpovědi počasí by tak mohly být ve výsledku nepřesné. Kritika na stranu FCC, která už začala dražit frekvenční pásma, se strhla z více stran.
 
Předpověď počasí
 
ilustrační snímek, zdroj: NASA/JPL-Caltech/NOAA
 
Předně jsou to samotné ozbrojené síly USA jako třeba námořnictvo. Požaduje se, aby se nejprve prozkoumal účinek na satelity NASA a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) a své obavy vyjádřila i American Meteorological Society (AMS). US Army hovoří o tom, že hrozí částečné až úplné znemožnění měření pomocí těchto satelitů a tím i ohrožení na to navázaných operací. Vedle armády se hovoří i o negativním dopadu na další vládní složky, komerční rybolov a další miliony Američanů, kteří ke své práci vžadují přesné modely počasí. Všechny jiné země kromě USA se při budování 5G sítí snaží pásmu okolo 24 GHz vyhýbat právě kvůli výše zmíněným důvodům.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře