www.svethardware.cz
>
>
>

5G má v USA problém, hrozí rušení satelitů pro předpověď počasí

5G má v USA problém, hrozí rušení satelitů pro předpověď počasí
, , aktualita
Ve Spojených státech se rozhodli, že si vybudují 5G síť na frekvenci 24 GHz a FCC už vesele draží jednotlivá pásma. Na velmi podobné frekvenci ale pracují i satelity využívané pro předpovědi počasí a hrozí jejich rušení.
K oblíbeným
reklama
Mobilní 5G sítě mohou pracovat na nejrůznějších frekvencích od 600 MHz až po zhruba 70 GHz. V USA si nicméně nešťastně vybrali frekvenci 24 GHz a mnozí odborníci bijí na poplach. Velmi podobnou frekvenci, konkrétně 23,8 GHz, totiž používají satelity pro měření koncentrace vodních par využívaných při stanovování předpovědí počasí. Právě velmi podobná frekvence obou technologií hrozí tím, že se budou vzájemně rušit. Předpovědi počasí by tak mohly být ve výsledku nepřesné. Kritika na stranu FCC, která už začala dražit frekvenční pásma, se strhla z více stran.
 
Předpověď počasí
 
ilustrační snímek, zdroj: NASA/JPL-Caltech/NOAA
 
Předně jsou to samotné ozbrojené síly USA jako třeba námořnictvo. Požaduje se, aby se nejprve prozkoumal účinek na satelity NASA a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) a své obavy vyjádřila i American Meteorological Society (AMS). US Army hovoří o tom, že hrozí částečné až úplné znemožnění měření pomocí těchto satelitů a tím i ohrožení na to navázaných operací. Vedle armády se hovoří i o negativním dopadu na další vládní složky, komerční rybolov a další miliony Američanů, kteří ke své práci vžadují přesné modely počasí. Všechny jiné země kromě USA se při budování 5G sítí snaží pásmu okolo 24 GHz vyhýbat právě kvůli výše zmíněným důvodům.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů